Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-23

Jak zaskarżyć decyzję administracyjną

Podstawowym uprawnieniem obywateli w demokratycznych państwach jest możliwość podważania rozstrzygnięć kreujących ich prawa i obowiązki. Współczesna administracja publiczna pełni rozmaite funkcje - m.in. orzeka w indywidualnych sprawach. Artykuł 78 Konstytucji RP stanowi, iż każda ze stron ma prawo do zaskarżania orzeczeń i decyzji wydanych w I instancji. Do końca grudnia 2003 r. polskie sądownictwo administracyjne jest jednoinstancyjne (Naczelny Sąd Administracyjny to jedyny taki sąd), jednak postanowienia ustawy zasadniczej wymusiły konieczność utworzenia jednostek niższego rzędu. Datą graniczną jest 1 stycznia 2004 r., kiedy to pracę rozpoczną wojewódzkie sądy administracyjne.

Zbigniew Krukowski, Renata Wróbel
Stan prawny na 10 grudnia 2003 r.
Opracowanie całościowo prezentuje możliwości wzruszania wadliwych decyzji wydawanych przez organy państwowe i samorządowe. Doradza, jak sprawnie i szybko odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pozwala w pełni wykorzystać fakt powierzenia nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania urzędów w ręce niezawisłych i profesjonalnych sądów. Wyjaśnia szczegółowo zadania, właściwość i tryb postępowania przed tymi sądami - sposób zaskarżania decyzji, koszty procesu, szczególne tryby uchylania prawomocnych decyzji. Omawia zakres działania i kompetencje kasacyjne NSA. Ponadto koncentruje się w niezbędnym zakresie na sprawach fiskalnych, których znaczenie praktyczne ciągle wzrasta. Wszystko to jest poparte najnowszym orzecznictwem oraz zobrazowane wzorami przydatnych dokumentów.
Najważniejszym aktem prawnym regulującym postępowanie w sprawie wydania decyzji jest ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 170, poz. 1660). Zgodnie z art. 1 k.p.a., kodeks m.in. normuje postępowanie:
•  przed organami administracji publicznej, w należących do ich właściwości sprawach indywidualnych, rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00