Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-04-06

Fundusze unijne dla przedsiębiorców

Ludzka przedsiębiorczość to podstawa funkcjonowania każdej gospodarki, a dobre wyniki firm to źródło majątku narodowego społeczeństw. Dlatego państwa członkowskie Unii Europejskiej prowadzą działania na rzecz zapewnienia europejskim przedsiębiorstwom odpowiednich warunków rozwoju. Unia Europejska realizuje swoje cele nie tylko poprzez odpowiednie regulacje prawne, lecz także poprzez instrumenty finansowe: programy, podprogramy, fundusze.

dr Małgorzata Bonikowska
dyrektor Centrum Edukacji Europejskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Warszawie
Stan prawny na 29 marca 2004 r.
Zgodnie z polityką UE, skutecznej działalności biznesowej sprzyja kształtowanie postaw przedsiębiorczości, odpowiednia edukacja, szybka i aktualna informacja, stosowanie innowacji naukowo-technicznych i organizacyjnych, poprawa jakości towarów i usług. Biznes jednak nie funkcjonuje w próżni, musi więc pamiętać o skutkach społecznych swego działania, ochronie środowiska czy bezpieczeństwie konsumenta. Takie podejście do sfery gospodarczej znajduje swoje odzwierciedlenie w decyzjach o pomocy publicznej, czyli o środkach budżetowych przeznaczanych na wsparcie działalności firm.
Poradnik szczegółowo omawia programy i fundusze unijne, z których mogą korzystać polscy przedsiębiorcy. Radzi też, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać z UE pieniądze na działalność firmy.
Pomoc publiczna
Jednym z podstawowych elementów funkcjonowania Unii Europejskiej jest rynek wewnętrzny, czyli obszar bez granic, na którym obowiązuje nieskrępowany i nieutrudniany przepływ kapitału, osób, towarów i usług.
ZAPAMIĘTAJ
Rynek wewnętrzny to obszar bez granic, na którym obowiązuje nieskrępowany przepływ kapitału, osób, towarów i usług.
W myśl Traktatu o ustanowieniu Wspólnot Europejskich, pomoc publiczna jest niezgodna z zasadami funkcjonowania tego rynku, ponieważ narusza zasady wolnej konkurencji między przedsiębiorstwami. Od tej podstawowej reguły są jednak wyjątki. Dotyczą one m.in. pomocy w szczególnych sytuacjach (np. w czasie klęsk żywiołowych), wsparcia w regionach biednych, zdewastowanych lub zagrożonych bezrobociem, realizacji zadań szczególnie ważnych z punktu widzenia interesu europejskiego, ochrony dziedzictwa kulturowego, a także wsparcia dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00