Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-01-07

Nowelizacja przepisów dotyczących układów zbiorowych

Komentarz

Nowelizacja przepisów dotyczących układów zbiorowych

Renata Markowska Izabella Szaniawska

Od 1 stycznia 2001 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która znowelizowała przepisy DZIAŁU XI Kodeksu pracy dotyczące układów zbiorowych pracy.

TRYB ZAWIERANIA UKŁADÓW

Zawarcie układu następuje w drodze rokowań. Przepisy nie regulują procedury ich prowadzenia. Określają jedynie podstawowe reguły postępowania, którymi strony powinny kierować się przy prowadzeniu rokowań. Pierwsza z tych reguł stanowi, iż podmiot występujący z inicjatywą zawarcia układu jest obowiązany powiadomić o tym każdą organizację związkową reprezentującą pracowników, dla których układ ma być zawarty.

Ustawodawca przewidział także sytuacje, w których strona uprawniona do zawarcia układu nie może odmówić żądaniu drugiej strony podjęcia rokowań.

Występuje to w przypadku, gdy inicjatywa dotyczy:

m

zawarcia układu dla pracowników nie objętych układem,

m

zmiany układu uzasadnionej istotną zmianą sytuacji ekonomicznej lub finansowej pracodawców albo pogorszeniem się sytuacji materialnej pracowników,

m

sytuacji, w której żądanie podjęcia rokowań zostało zgłoszone nie wcześniej niż 60 dni przed upływem okresu, na jaki układ został zawarty, albo po dniu wypowiedzenia układu.

Odmowa podjęcia rokowań przez pracodawcę może być przyczyną wszczęcia sporu zbiorowego prowadzonego w trybie i na zasadach określonych w ustawie z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. Nr 55, poz. 236 ze zm.).

Każda ze stron jest obowiązana prowadzić rokowania w dobrej wierze i z poszanowaniem słusznych interesów drugiej strony.

W szczególności oznacza to:

uwzględnienie postulatów organizacji związkowej uzasadnionych sytuacją ekonomiczną pracodawców,

powstrzymanie się od wysuwania postulatów, których realizacja w sposób oczywisty przekracza możliwości finansowe pracodawców,

poszanowanie interesów pracowników nie objętych układem.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00