Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-03

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

KOMENTARZ

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Luiza Klimkiewicz

Biuro Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych

1 stycznia 2000 r. weszły w życie przepisy ustawy z 23 grudnia 1999 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 111, poz. 1280) wprowadzające zmiany dotyczące obowiązku wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), o których stanowi ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.).

Nowelizacja ta miała na celu uporządkowanie zakresu obowiązku wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wszystkie przepisy dotyczące tego obowiązku zostały przeniesione do art. 21 ustawy. Skreślono niejasny i sprawiający wiele problemów interpretacyjnych art. 65 ustawy, a także określono grupy podmiotów objętych szczególnym zakresem tego obowiązku i grupy podmiotów zwolnionych z wpłat. Jednocześnie wprowadzono dla nich nowy obowiązek sprawozdawczy.

Na podstawie znowelizowanego art. 21 ustawy wszystkich pracodawców można podzielić na:

m

obowiązanych do wpłat,

m

objętych szczególnymi zakresami obowiązku wpłat oraz

m

zwolnionych z wpłat.

ZAKRES OBOWIĄZKU WPŁAT

Obowiązek wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących quasi podatkową należnością publiczną, został uregulowany w kilku ustawach, przy czym ustawą źródłową dla tego obowiązku jest ww. ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Do wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stosuje się – zgodnie z art. 49 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. – przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), jednak na podstawie orzecznictwa wpłaty te za nie są uznawane za podatki (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 maja 1996 r., III SA 1199/95, ONSA 1997/2/85).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00