Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-12-20

Kobieta w pracy

Zatrudnianie kobiet wymaga stworzenia im odpowiednich warunków pracy, szczególnie w niektórych okresach oraz otoczenia ich specjalną opieką. Wynika to z właściwości organizmu kobiet, który powinien być chroniony przed pracą zbyt uciążliwą, jak również ze względu na funkcje macierzyńskie.

Ewa Preis
W krajach wysoko rozwiniętych, w tym w Polsce, obserwuje się wzrost aktywności zawodowej kobiet. Ma na to wpływ wiele czynników. Z jednej strony rozwój gospodarczy danego kraju, z drugiej coraz wyższy poziom wykształcenia kobiet, a wraz z tym rosnące aspiracje zawodowe, jak też chęć uzyskania samodzielności finansowej. Istotną rolę przy podejmowaniu decyzji o podjęciu zatrudnienia odgrywa także potrzeba poprawy sytuacji materialnej rodziny oraz chęć podniesienia standardu życia.
Stosunek pracy kobiet został poddany daleko idącej szczególnej ochronie. Przede wszystkim kobiety nie mogą być zatrudniane przy wszystkich pracach i w każdych warunkach.
WAŻNE! Przepisy prawa pracy wprowadzają zakaz zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia (art. 176 k.p.).
Prace zabronione
Zakaz ten odnosi się wyłącznie do prac, które stwarzają szczególne uciążliwości lub są szkodliwe dla zdrowia. O uciążliwości mówimy, gdy praca wymaga dużego wysiłku lub stwarza obciążenia dla ustroju ludzkiego, które, choć nie powodują bezpośrednich zagrożeń, w dłuższych okresach mogą wywołać niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Pojęcie szkodliwości odnoszone jest do prac grożących zatruciami lub schorzeniami zawodowymi.
Artykuł 176 k.p. adresowany jest do wszystkich podmiotów zatrudniających kobiety, niezależnie od formy organizacyjno-prawnej pracodawcy. Dotyczy więc zarówno pracodawców państwowych, jak i prywatnych, spółdzielczych oraz osób fizycznych zatrudniających pracowników.
WAŻNE! Zakaz zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia ma charakter bezwzględny, co oznacza, że pracodawca - nawet przy wyrażeniu przez kobietę zgody - nie może powierzyć jej wykonywania żadnej z prac wzbronionych kobietom.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00