Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-02-14

Pracodawca przed sądem pracy. Rozdział IV. Strona i reprezentacja przed sądem

Beata Superson-Polowiec, Tomasz Pogoda
W postępowaniu sądowym występują dwie strony: powód i pozwany. Powód to osoba, która występuje z powództwem w poszukiwaniu ochrony prawnej, a pozwany to osoba, przeciwko której dane powództwo jest skierowane. Strona procesowa (powód, pozwany) powinna posiadać następujące przymioty: zdolność sądową, zdolność procesową i legitymację procesową.
Zdolność sądowa
Zdolnością sądową nazywa się zdolność do tego, aby w sądowym postępowaniu cywilnym występować w charakterze strony. Zgodnie z art. 64 k.p.c. zdolność występowania w procesie jako strona posiada każda osoba fizyczna i prawna oraz organizacja społeczna dopuszczona do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadała osobowości prawnej.
Osoba fizyczna (człowiek) posiada zdolność sądową od chwili urodzenia do chwili śmierci. Jeśli dana osoba zmarła przed wszczęciem postępowania, nie może być ono już wszczęte ani w jej imieniu, ani na jej rzecz, ani przeciwko niej. Jeśli śmierć strony nastąpiła w trakcie postępowania, to postępowanie nie może się toczyć i ulega zawieszeniu.
Osoby prawne nabywają zdolność sądową z chwilą nabycia osobowości prawnej (która następuje w sposób określony w przepisach prawa, najczęściej z chwilą rejestracji). Zdolność sądowa osoby prawnej gaśnie wraz z jej likwidacją.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00