Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-10-15

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy - procedura i obowiązki pracodawcy

Układ zbiorowy, zarówno zakładowy, jak i ponadzakładowy - jak każda umowa - może być rozwiązany. Jednym ze sposobów jest jego wypowiedzenie, które może być dokonane przez każdą ze stron. Aby czynność ta była skuteczna, pracodawca wypowiadający układ musi przestrzegać procedury przewidzianej w Kodeksie pracy.

Sposoby rozwiązania układu zbiorowego pracy zostały uregulowane w ustawie - Kodeks pracy (dalej: k.p.). Układ zbiorowy pracy rozwiązuje się:

● na podstawie zgodnego oświadczenia stron,

● z upływem okresu, na który został zawarty,

● z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron

- art. 2417 § 1 k.p.

Powyższe tryby rozwiązania układu dotyczą każdego rodzaju układu zbiorowego - zarówno zakładowego, jak i ponadzakładowego. Najczęściej spotykanym sposobem rozwiązania układu jest jego wypowiedzenie, którym jest jednostronne oświadczenie woli składane przez jedną ze stron układu (związki zawodowe i pracodawców lub ich organizacje).

Czy każdy układ można wypowiedzieć

Układ zbiorowy (zarówno zakładowy, jak i ponadzakładowy) jest zawierany w formie pisemnej na czas określony lub nieokreślony. W praktyce może powstać wątpliwość, czy każdy z układów może być rozwiązany w drodze wypowiedzenia. Co do zasady intencją stron zawierających układ na czas określony jest zgodny zamiar, aby obowiązywał w terminie ustalonym przez strony. Zatem powstaje pytanie, czy układ taki może być rozwiązany przed terminem - np. w drodze jego wypowiedzenia przez pracodawcę. W doktrynie prawa pracy można spotkać 2 poglądy w omawianej kwestii. Część komentatorów prawa pracy przyjmuje, że układ zbiorowy zawarty na czas określony nie może zostać wypowiedziany przez żadną z jego stron. Wynika to ze zgodnego celu (zamiaru stron) w zakresie czasu jego obowiązywania. Drugi pogląd zakłada, że układ zawarty na czas określony może być wypowiedziany. Ta część ekspertów prawa pracy wskazuje na wykładnię art. 241 k.p., który nie precyzuje, jaki układ można wypowiedzieć (nie rozróżnia układu zawartego na czas określony od układu zawartego na czas nieokreślony).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00