Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-02-03

Jak po zmianie przepisów od 1 stycznia 2016 r. obliczać odsetki za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa stopa odsetek przysługujących pracownikowi w razie nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia przez pracodawcę. Odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą 7% w stosunku rocznym.

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia. Ma takie prawo, nawet gdy nie poniósł żadnej szkody i choćby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. W razie zwłoki dłużnika (czyli opóźnienia, za które ponosi on odpowiedzialność) wierzyciel może ponadto żądać naprawienia szkody.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady ustalania wysokości odsetek za opóźnienie. Jeżeli stopa tych odsetek nie została ustalona przez strony (dłużnika i wierzyciela), należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktu procentowego. Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi obecnie 7%. Do odsetek należnych za okres kończący się przed dniem wejścia w życie nowelizacji (czyli do 31 grudnia 2015 r.) stosuje się przepisy dotychczasowe. Od 23 grudnia 2014r. do końca 2015 r. odsetki ustawowe z tytułu opóźnienia wynosiły 8% w stosunku rocznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00