Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-06-25

Jak liczyć termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego do ZUS

Pracownik wykorzystał w tym roku już 33 dni zwolnienia lekarskiego. W trakcie urlopu wypoczynkowego zachorował i trafił do szpitala. Poinformowała nas o tym jego żona. Zwolnienie otrzymał dopiero po wyjściu ze szpitala. Nam dostarczył je po powrocie do domu, tzn. 5 czerwca br., czyli 3. dnia od wystawienia. Pracownik otrzymał dalsze zwolnienie na okres po wyjściu ze szpitala. Zasiłek będzie wypłacał ZUS. Jaki mamy termin na dostarczenie zwolnienia do ZUS? Czy jest on liczony od dnia, w którym pracownik trafił do szpitala, czy od dnia wypisania zwolnienia?

PROBLEM
RADA
Są Państwo zobowiązani do niezwłocznego dostarczenia zwolnienia do ZUS. Termin na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego jest liczony od daty jego otrzymania, a nie od dnia, w którym pracownik trafił do szpitala.
UZASADNIENIE
Termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego (7 dni) jest liczony od dnia jego otrzymania przez pracownika. W tym przypadku zwolnienie zostało wystawione 2 czerwca br. Termin dostarczenia zwolnienia do zakładu pracy upłynął 9 czerwca br. Pracownik dostarczył więc zwolnienie w przewidzianym terminie. Nie wlicza się do tego terminu dnia, w którym pracownik otrzymał zwolnienie, czyli 2 czerwca br.
Ustawa nie określa konkretnego terminu, w którym pracodawca jest zobowiązany dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS. Powinien to zrobić niezwłocznie po jego otrzymaniu, tak aby ZUS mógł ustalić na bieżąco prawo do świadczenia i wypłacić je pracownikowi. Ponieważ nie są Państwo płatnikiem zasiłku chorobowego, to Państwo przygotowują tylko dokumentację i przekazują ją do ZUS, który ustali prawo i wypłaci pracownikowi świadczenie z ubezpieczenia chorobowego.
Przyjmując zwolnienie lekarskie należy na odwrocie opatrzyć je datą wpływu. Pozwoli to na ustalenie, czy dokument wpłynął w przewidzianym terminie. Data dostarczenia zwolnienia jest ważna, ponieważ pozwala na prawidłowe ustalenie wysokości zasiłku. Jeżeli zwolnienie trafiłoby do Państwa po upływie 7 dni od daty jego wystawienia, pracownik otrzymałaby świadczenie obniżone o 25% za okres od 8. dnia choroby do dnia, w którym dostarczył zwolnienie lekarskie.
 
• art. 61 ust. 1 pkt 2, ust. 3, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267).
Edyta Pisarczyk
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00