Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-12-12

Jakie dokumenty powinni składać przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc z nowej ustawy antykryzysowej

Przedsiębiorcy, do których mają zastosowanie przepisy nowej ustawy antykryzysowej, mogą skorzystać ze wsparcia z dwóch różnych źródeł. Są to środki FGŚP na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych obniżonym wymiarem czasu pracy lub przestojem ekonomicznym oraz środki FP na dofinansowanie kosztów szkolenia takich pracowników. W tym celu powinni m.in. złożyć wniosek o uzyskanie wsparcia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Od 21 listopada 2013 r. obowiązują dwa rozporządzenia wykonawcze do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc, tzw. nowej ustawy antykryzysowej. Określają one wzory wniosków i umów wskazujące zasady udzielania dofinansowania oraz sposoby prowadzenia sprawozdawczości z efektów stosowania ustawy.

Zasady przyznawania pomocy oraz warunki, jakie musi spełnić pracodawca, aby móc skorzystać z rozwiązań przewidzianych w nowej ustawie antykryzysowej, szczegółowo omawialiśmy w nr 22/2013 MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń.

Pomoc z FGŚP

Aby uzyskać wsparcie finansowe, przedsiębiorca musi ustalić zmiany do układu zbiorowego pracy lub zawrzeć porozumienie ze związkami zawodowymi albo w przypadku ich braku - z przedstawicielami pracowników, określające zakres obniżenia wymiaru czasu pracy/warunki przestoju ekonomicznego, oraz złożyć wniosek do marszałka województwa o przyznanie pomocy. Marszałek województwa występuje do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o przyznanie limitu wydatków na wypłaty na podstawie nowej ustawy antykryzysowej w terminie 7 dni roboczych od otrzymania poprawnie wypełnionego wniosku. Marszałek województwa podpisuje z przedsiębiorcą umowę o przyznanie pomocy w terminie 7 dni roboczych od dnia uzyskania stosownego limitu środków na wpłaty.

Nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania środków Funduszu przedsiębiorca jest zobowiązany m.in. do zwrotu na rachunek Funduszu różnicy między kwotą środków otrzymanych na wypłatę świadczeń i na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne a kwotą środków wydatkowanych na wypłatę świadczeń i na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00