Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-02-11

Ochrona zdrowia i życia w miejscu pracy, punkty pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy

Czy pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, ma obowiązek podejmować działania zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu? W jaki sposób powinien to zrobić?

Stefan Wiewiór

specjalista ds. bhp

Problem

Rada

Na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy, wyeliminowanie lub ograniczenie ryzyka niebezpieczeństwa związanego z pracą a w przypadku wystąpienia zdarzenia wypadkowego - również udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.

Analiza zagrożeń

Pracodawca powinien dokonać dokładnej analizy w zakresie zagrożeń na terenie zakładu pracy oraz przeanalizować, jakie środki do udzielania pierwszej pomocy będą niezbędne w przypadku zaistnienia zdarzenia wypadkowego. Następnie, zgodnie z ustaleniami poczynionymi w wyniku tej analizy, powinien zapewnić taki system, który w sytuacji zaistnienia niebezpieczeństwa będzie w zupełności wystarczający, by żaden organ, np. prokurator nie zarzucił mu, że poprzez niedopełnienie swoich obowiązków i niezapewnienie systemu pierwszej pomocy nie udzielił pomocy poszkodowanemu pracownikowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00