Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-06-06

Skutki zawarcia umowy leasingu dla rozliczeń VAT u leasingobiorcy

Leasing to skuteczne narzędzie wspierające rozwój przedsiębiorczości, które łączy cechy umowy dzierżawy i kredytu. Umowa leasingu jest umową nazwaną uregulowaną przez art. 7091-art. 70918 Kodeksu cywilnego. Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Natomiast korzystający (leasingobiorca) zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

W obrocie gospodarczym wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje leasingu, a mianowicie leasing finansowy (kapitałowy) oraz leasing operacyjny. Podział ten znajduje też swoje odzwierciedlenie w sposobie opodatkowania VAT. Dla rozliczenia VAT leasing finansowy stanowi bowiem dostawę towaru, natomiast leasing operacyjny - świadczenie usługi.

Wybrane zagadnienia związane z leasingiem finansowym (kapitałowym)

1. Jak odliczyć VAT za leasing finansowy, gdy samochód osobowy będzie służył działalności opodatkowanej i zwolnionej

PROBLEM

Spółka z o.o. wykorzystuje w swojej działalności samochód osobowy użytkowany na podstawie leasingu finansowego. Finansujący (leasingodawca) wystawił nam fakturę na całą wartość samochodu wraz z należnym VAT. W jakiej wysokości możemy odliczyć podatek naliczony, który wynika z otrzymanej faktury, jeśli samochód osobowy służy działalności zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej?

RADA

W przypadku podatnika, który wykorzystuje samochód osobowy do działalności mieszanej, podatek naliczony w wysokości 60% kwoty podatku naliczonego określonego na fakturze, lecz nie więcej niż 6000 zł, podlega odliczeniu według proporcji wstępnej ustalonej na 2012 r. Dalsze rozliczenie podatku naliczonego w formie rocznej korekty będzie dokonywane w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych (za lata 2012-2016). Szczegóły w uzasadnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00