Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-04-01

Fund flow - jak kontrolować równowagę finansową

Wśród przepływów finansowych, czyli strumieni zmieniających określony zasób, można wyróżnić - w zależności od zdefiniowania zasobu - dwa ich rodzaje. Jeśli zasobem są środki pieniężne (gotówka), powiemy o przepływach gotówkowych (cash flow). Natomiast jeśli zasobem jest kapitał obrotowy, będziemy mieli do czynienia z przepływami funduszy (fund flow).

Przepływy funduszy ukazują zmianę poziomu kapitału obrotowego. Warto zauważyć, że możliwa jest także ujemna wartość strumienia przepływów funduszowych. Może ona bowiem zostać pokryta przez zasób początkowy kapitału obrotowego (KO).
Ocena, którą można przeprowadzić na podstawie przepływów funduszy, ma kilka cech:
•  W fund flow (FF) fundamentalną kwestią jest problem, czy działalność długofalowa, całoroczna (czyli skumulowana w okresie roku i skutkująca na kolejne lata), reprezentowana przez strumienie źródeł i wykorzystania funduszy, wypracowuje nadwyżkę, która może zasilać działalność bieżącą (codzienną), reprezentowaną przez kapitał obrotowy (a dokładnie przez składniki tworzące kapitał obrotowy). Dzięki temu można wnioskować o charakterze przesunięć między krótko- i długookresowymi strumieniami finansowymi. Zasadnicze wątki oceny sprowadzają się tu do odpowiedzi na pytanie, jaka jest struktura źródeł i sposobów wykorzystania funduszy.
•  Zestawienie jest wykorzystywane głównie w planowaniu, szczególnie gdy firma chce się zorientować w relacjach między działalnością długofalową a działalnością codzienną.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00