Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-09-19

1. Fuzje i przejęcia

Na polskim rynku, jak również na rynkach międzynarodowych od czasu do czasu można usłyszeć o fuzjach (połączeniach) lub przejęciach przedsiębiorstw. Jak wiadomo, do mediów trafiają tylko te największe i najbardziej spektakularne transakcje, które niosą ze sobą znaczące konsekwencje gospodarcze i społeczne, jednak trzeba pamiętać, że połączenia lub przejęcia przedsiębiorstw na mniejszą skalę zdarzają się bardzo często. W niniejszym tekście omówione zostaną powszechne przesłanki fuzji i przejęć. W kolejnych częściach opisany zostanie typowy proces fuzji i przejęć, a także techniki przeciwdziałania im.

Podstawową przyczyną fuzji lub przejęć jest fakt, że proces ten prowadzi do powstania ekonomicznej wartości dodanej z nich wynikającej (synergii). Zazwyczaj synergię tę można podzielić na dwie kategorie:

§ synergię wynikającą z redukcji kosztów,

§ synergię wynikającą ze zwiększenia przychodów.

Synergia polegająca na redukcji kosztów jest bardziej powszechna i łatwiejsza do osiągnięcia, gdyż najczęściej wynika z redukcji zatrudnienia na stanowiskach pokrywających się w wyniku fuzji czy przejęcia oraz z lepszego wykorzystania zasobów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00