Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 216/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA del. Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 17 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 września 2007 r. sygn. akt I SA/Gd 336/07 w sprawie ze skargi T. Spółka z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 17 stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2005 r. oddala skargę kasacyjną,

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z 5 września 2007r., sygn. akt I SA/Gd 336/07, uchylił zaskarżoną przez T. Sp. z. o.o. z siedzibą w S. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 17 stycznia 2007r. uchylającą w części decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z 27 czerwca 2006r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 2005 r.

Jak wynika z ustaleń sądu I instancji, Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. określił T. Sp. z.o.o. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za listopad 2005r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Powodem zakwestionowania deklaracji VAT-7 za listopad 2005r. złożonej przez Spółkę, było stwierdzenie, iż Skarżąca: 1) odliczyła podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez F.H.U. R. R. L. - według organu podmiot taki nie istniał; 2) zastosowała 0% stawkę podatku VAT do sprzedaży na rzecz C. M. S. N.V. mimo, że w listopadzie 2005r. Spółka nie dysponowała odpowiednimi dowodami potwierdzającymi, że towary wymienione w fakturze były przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy tzn. zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy w Belgii.

Dyrektor Izby Skarbowej w G. po rozpatrzeniu odwołania zmienił zaskarżoną decyzję w części określającej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz w części ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe uznając poprawność zastosowania zerowej stawki podatku. Organ odwoławczy podtrzymał stanowisko Naczelnika co do braku prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur F.H.U. R. - R. L. Podniósł, że firma ta nie była uprawniona do wystawiania faktur VAT, gdyż w dacie ich wystawienia była wykreślona zarówno z ewidencji działalności gospodarczej jak i z rejestru podatników VAT; wskazał, że R. L. po wyrejestrowaniu nie składał deklaracji VAT-7, ani nie płacił podatków wykazanych w przedmiotowych fakturach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00