Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2011 r., sygn. II OSK 925/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Mariola Kowalska Protokolant Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Miejskiej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia [...] stycznia 2011 r., sygn. akt III SA/Kr 710/09 w sprawie ze skargi M. Ś. na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia [...] lipca 1999 r. nr [...] w przedmiocie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2011 r., sygn. akt III SA/Kr 710/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie - po rozpoznaniu skargi M. Ś. - stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w B. z dnia [...] lipca 1999 r., nr [...] w przedmiocie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych oraz zasądził od Rady Miejskiej w B. na rzecz skarżącej kwotę 300 zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd podał, iż Rada Miejska w B. podjęła w dniu [...] lipca 1999r. uchwałę Nr [...] w sprawie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.). Zgodnie z § 1 tej uchwały lokalne inicjatywy inwestycyjne miały polegać na realizacji przez mieszkańców wspólnie z Gminą B. inwestycji w dziedzinach należących do zadań własnych Gminy oraz na deklarowaniu swego współuczestnictwa w tych inwestycjach (ust. 1). Celem podejmowania lokalnych inicjatyw inwestycyjnych było przyspieszenie realizacji zadań poprawiających warunki życia mieszkańców danego obszaru (ust. 2). Z kolei § 3 cyt. uchwały stanowił, że w trybie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych mogą być realizowane w szczególności: budowa obiektów, urządzeń i sieci wodociągowych z podłączeniami oraz wodomierzem; budowa obiektów, urządzeń i sieci kanalizacji ogólnospławnej, sanitarnej z podłączeniem; budowa dróg i placów ogólnodostępnych; budowa obiektów i urządzeń do utrzymania czystości oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk śmieci i urządzeń do utylizacji odpadów komunalnych; budowa obiektów i urządzeń ochrony przeciwpożarowej; budowa obiektów i zakup urządzeń ochrony zdrowia; budowa obiektów oświatowych i zakup pomocy naukowych; inne inicjatywy wynikające z potrzeby mieszkańców. Natomiast § 4 ust. 1 tej uchwały stwierdzał, że współuczestnictwo w realizacji lokalnej inicjatywy inwestycyjnej może polegać w szczególności na: przekazaniu środków finansowych; przekazaniu nieruchomości; zaangażowaniu siły roboczej; przekazaniu materiałów; zaangażowaniu sprzętu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00