Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 marca 2012 r., sygn. I FSK 744/11

Pozorność czynności prawnej jest okolicznością faktyczną i jako taka podlega ustaleniu przez sądy merytoryczne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia I. w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21 stycznia 2011 r., sygn. akt I SA/Lu 671/10 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia I. w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 27 maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2007 r. oraz za miesiące od stycznia do listopada 2008 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. przyznaje doradcy podatkowemu J. T. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie) wynagrodzenie za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy w kwocie 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych, które podwyższa o stawkę podatku od towarów i usług w kwocie 1242 (słownie: jeden tysiąc dwieście czterdzieści dwa) złote.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 stycznia 2011 r., sygn. akt I SA/Lu 671/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Stowarzyszenia I. w L (dalej: "stowarzyszenie", "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 27 maja 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2007 r. oraz za miesiące od stycznia do listopada 2008r.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że istota rzeczy odnosiła się do kwestii zasadności zwrotu podatku od towarów i usług oraz badania ksiąg i ewidencji prowadzonej przez stowarzyszenie. W rezultacie kontroli stwierdzono, że w deklaracjach VAT-7 strona deklarowała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy, w sytuacji gdy według organów podatkowych, we wskazanym okresie strona nie prowadziła działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a w odniesieniu do podatku naliczonego dokonywała odliczenia z faktur VAT dokumentujących czynności pozorne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00