Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2012 r., sygn. I GSK 873/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 19 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Ke 372/10 w sprawie ze skargi E. P. S.A. - G. G. S. E. P. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 sierpnia 2010 r., o sygnaturze I SA/Ke 372/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. w sprawie ze skargi E. P. Spółka Akcyjna - G. G. S. E. P. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za marzec 2008 r. - uchylił zaskarżoną decyzję i określił, że decyzja ta nie może być wykonana w całości; orzekł o kosztach postępowania.

Sąd pierwszej instancji przyjął, że wydanie decyzji na podstawie art. 233 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) narusza art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Chodzi o uchylenie decyzji organu pierwszej instancji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez ten organ w sytuacji gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości lub znacznej części. Ten typ rozstrzygnięcia jest wyjątkiem od zasady merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej. Uprawnienie organu do wydania tego typu decyzji ograniczone jest do sytuacji, gdy występuje konieczność przeprowadzenia w całości lub znacznej części postępowania dowodowego. W sprawie niniejszej taka okoliczność nie zaszła. Organ odwoławczy wskazał, że istotą rozstrzygnięcia sprawy jest wykładnia prawa a spór obejmuje okoliczności - czy wobec braku pełnej implementacji dyrektywy energetycznej po 1 stycznia 2006 r. Spółka była podatnikiem podatku akcyzowego od produkowanej energii elektrycznej i czy występuje u niej w związku z tym nadpłata w podatku akcyzowym. Mimo, że organ pierwszej instancji bardzo szeroko argumentował swoje stanowisko odnośnie wykładni prawa, to w tym zakresie organ drugiej instancji, uchylając decyzję do ponownego rozpoznania, nakazał ponowną jego analizę, w tym analizę powołanego szeroko przez organ pierwszej instancji wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości C - 457/07.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00