Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.10.2004, sygn. IUS IPD1/2-423-17/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach, sygn. IUS IPD1/2-423-17/2004

Podatnik, posiadający status samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, w oparciu o decyzję wydaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (po kontroli stwierdzającej naruszenie wymagań higienicznych i zdrowotnych w pomieszczeniach zajmowanych przez wymienione Poradnie), zobowiązany został do poniesienia opłaty związanej z przeprowadzonymi czynnościami kontrolnymi. W związku z powyższym kieruje zapytanie: czy wydatki na pokrycie kosztów kontroli mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Podmiot świadczący usługi zdrowotne (SPZOZ) i działający w oparciu o przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej, zobowiązany jest do przestrzegania przepisów w zakresie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 21 września 1992 r. - Dz. U. z 1992 r. Nr 74, poz. 366 ze zm.). W przypadku stwierdzenia przez uprawniony do przeprowadzenia kontroli organ inspekcji sanitarnej (w opisanym przypadku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny), że nie zostały dopełnione wymagania określone w powołanym wyżej rozporządzeniu, nakazuje on, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień (art.27 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - Dz. U z 1998 r. Nr 90, poz.575 ze zm.) oraz zobowiązuje do pokrycia kosztów kontroli (art.36 tej ustawy). W przypadku stwierdzenia, w wyniku powtórnej kontroli, że nie wykonano lub niewłaściwie wykonano decyzję, na kontrolowaną jednostkę nakładana jest grzywna zgodnie z ustawą z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (j. t. z 2002 r. Dz. U. Nr 110, poz.968 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00