Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.11.2004, sygn. PP.443-13/04, Urząd Skarbowy w Hrubieszowie, sygn. PP.443-13/04

Zajmuję się usługowym przewozem osób. Posiadam samochód typu BUS, przewożący więcej niż 10 osób z kierowcą. Samochód ten nie posiada homologacji. Czy od 01.05.2004 r. mam prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionego paliwa.

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 stycznia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 26 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo Pani z dnia 27 sierpnia 2004 r. w sprawie odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa do samochodu typu bus, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie wyjaśnia, iż zgodnie z przepisami art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy. Jednakże przepis nie dotyczy pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie. W przepisach ustawy o VAT brak jest natomiast uregulowań, które zobowiązują podatników do określenia ilości miejsc (siedzeń) w oparciu o dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym; należy wręcz podkreślić, że opieranie się o te dane nie miałoby żadnego skutku w świetle ustawy o VAT.

Z przepisów nie wynika natomiast, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji skutkował uznaniem pojazdu za autobus tzn. pojazdu samochodowego służącego do przewozu co najmniej 10 osób wraz z kierowcą. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00