Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005, sygn. IS.IX/1-415/85/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie, sygn. IS.IX/1-415/85/05

dotyczy zasad udzielania interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzozowie z dnia 11.08.2005 r. (znak: PP/443-14/6/05) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 29.06.2005 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzozowie wniosek pana w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących opodatkowania czynności adwokackich wykonywanych na zlecenie sądu w przypadku prowadzenia przez adwokata działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został na wezwanie organu podatkowego uzupełniony przez podatnika pismami z dnia 6.07.2005 r. oraz z dnia 18.07.2005 r. Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że prowadzi on działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzona działalność opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach ustawy, a do celów rozliczeń tego podatku prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Ponadto z opisanego stanu faktycznego oraz danych ustalonych przez Urząd Skarbowy w Brzozowie wynika, iż jest pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nadmienia pan, iż w ramach wykonywanej działalności wykonuje pan także czynności adwokackie na zlecenie sądu. Zdaniem pana dochody uzyskane z tego tytułu od 1.05.2004 r. bezsprzecznie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Wątpliwości pana budzi natomiast kwestia dotycząca sposobu dokonywania przez zleceniodawcę, tj. sąd, płatności wynikających z faktur dokumentujących wykonywanie zleconych czynności. Sąd Rejonowy od wystawionych przez pana faktur VAT za wykonane usługi prawnicze potrąca od kwoty netto podatek dochodowy, a następnie po odjęciu tego podatku do kwoty tej dodaje podatek VAT i tę kwotę jako należność za wykonane usługi adwokackie przelewa na pana rachunek bankowy. Zdaniem pana w związku z faktem, iż prowadzi pan działalność gospodarczą rozliczając podatek dochodowy na zasadach ogólnych i jest pan płatnikiem podatku od towarów i usług winien pan w ramach tej działalności sam rozliczyć podatek dochodowy oraz podatek VAT za wykonanie zleconych przez sąd usług. Stąd podatnik formułuje stanowisko, iż Sąd winien przekazywać kwotę brutto tytułem wykonania zleconych czynności.

Postanowieniem z dnia 11.08.2005 r. (znak: PP/443-14/6/05) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie w trybie przepisów art. 14a § 1, § 3 i § 4 uznał przedstawione we wniosku z dnia 29.06.2005 r. (uzupełnione pismami z dnia 6 i 18.07.2005 r.) stanowisko podatnika jako prawidłowe. Organ podatkowy uznał, iż w świetle przepisów art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz przepisów art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przedmiotowe usługi, tj. świadczone przez podatnika usługi adwokackie na zlecenie Prezesa Sądu Rejonowego uznać należy za usługi wykonywane w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej w zakresie usług prawniczych. Podkreślono ponadto, iż stosownie do przepisu art. 106 ust. 1 ww. ustawy o VAT jest pan obowiązany jako podatnik, o którym mowa w art. 15 omawianej ustawy o VAT wystawić nabywcy, tj. podmiotowi, z którym została spisana umowa zlecenia fakturę dokumentującą wykonanie przedmiotowych usług, z podaniem daty sprzedaży, ceny jednostkowej bez podatku, podstawy opodatkowania, stawki podatku VAT i kwoty tego podatku oraz kwoty należności, a także winna zawierać dane podatnika i nabywcy. Reasumując organ podatkowy I instancji uznał, iż w opisanym stanie prawnym i faktycznym należy uznać, iż Podatnik słusznie uważa, że usługi adwokackie wykonywane na zlecenie sądu należy opodatkować podatkiem VAT i rozliczyć podatek VAT i podatek dochodowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00