Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.12.2005, sygn. IS.I/1-4151/9/05, Izba Skarbowa w Rzeszowie, sygn. IS.I/1-4151/9/05

dotyczy:- zasad udzielania interpretacji,- skutków podatkowych oddania do nieodpłatnego używania środków trwałych

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu z dnia 28.06.2005 r. (znak: US-I-415/15/2005) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Pismem z dnia 30.05.2005 r. pani Dorota K. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że na potrzeby prowadzonej firmy podatniczka w lipcu 2004 r. zakupiła naczepę skrzyniową, wpisała ją do ewidencji środków trwałych i od sierpnia tego roku dokonywała odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środka trwałego. We wrześniu 2004 r. podatniczka zawarła z mężem, prowadzącym odrębną działalność gospodarczą, umowę użyczenia naczepy. Od tego momentu naczepa wykorzystywana jest w firmie prowadzonej przez męża podatniczki, natomiast podatniczka w dalszym ciągu do kosztów uzyskania przychodów swojej firmy, zalicza odpisy amortyzacyjne od ww. środka trwałego. Wnioskodawczyni zwróciła się więc z zapytaniem "czy zgodnie z istotą umowy użyczenia, która jest nieodpłatna i ja i mój mąż powinniśmy ustalić przychód dodając go do przychodów obydwu firm...". Ponadto pyta, czy "(...) faktura ewentualnie wystawiona przeze mnie stanowić będzie koszt podatkowy u mojego męża". Zdaniem wnioskodawczyni w opisanym w zapytaniu stanie faktycznym znajduje zastosowanie przepis art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w myśl którego wartość nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b wymienionej ustawy nie jest przychodem z działalności gospodarczej, ponieważ świadczenie otrzymane jest od osoby zaliczonej do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00