Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2005, sygn. 1424/1110/443/31/2005/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1424/1110/443/31/2005/IW

Podatnik pyta, czy może dokonać korekty sprzedaży w okresie luty 2002r. - sierpień 2003r., oraz ubiegać się o zwrot podatku VAT, którego wartość wynikająca z kwestionowanej różnicy czynszu stanowi ok. 27.000 zł.

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE W dniu 23.02.2005r. Zespół Zakładów .......wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług. W dniu 14.03.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku. Jak wynika przedstawionego stanu faktycznego Zakład w 2000r. zawarł umowę dzierżawy ze Spółką X , określając w umowie stawkę czynszu za m. kw., stawkę podatku od nieruchomości, odpłatność za używane media. Należność za usługę odzwierciedlała wystawiana faktura, a należny podatek VAT wg stawek był odprowadzany do Urzędu Skarbowego.Następnie od 01 lutego 2002r. spółka/najemca była zobowiązana do zapłaty czynszu za wynajmowany lokal w wysokości wyższej - odpowiadającej wypowiedzianej stawce za m. kw., pozostałe składniki czynszu nie uległy zmianie. Zgodnie z wypowiedzeniem od 01 lutego 2002 do 30 sierpnia 2003r. (okres obowiązywania umowy) na podstawie art. 2,6,15 i 32 ustawy o VAT sprzedaż była fakturowana wg nowej stawki za m. kw. - podatek VAT był wpłacony do Urzędu Skarbowego, obliczony od nowej wartości brutto.Jak pisze wnioskodawca, Spółka nie zgodziła się na zmienione wynagrodzenie, uznając je za niezgodne z zapisami umowy. Odsyłała oryginały fakturVAT, dokonując jednak zapłaty częściowej, przyjmując poprzednie zapisy umowy. Zakład podtrzymując swoje stanowisko w sprawie wypowiedzenia zamierzał dochodzić swoich praw od spółki, z tytułu różnicy w zapłacie czynszu, na drodze postępowania sądowego. Wobec tego w całym okresie obowiązywania umowy świadczona usługa fakturowana była zgodnie z wypowiedzeniem. Jednak pojawiły się wątpliwości w doktrynie wykładni K.C. ( art. 685), który był podstawą zmiany czynszu. Jak pisze wnioskodawca rezultaty ich działań mogły stać się nieskuteczne, istniało wysokie ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów procesowych bez możliwości odzyskania należności. Wobec powyższych faktur SP ZZOZ nie skieruje sprawy do sądu.W związku z powyższym Zakład zapytuje, czy może dokonać korekty sprzedaży w okresie luty 2002r. - sierpień 2003r., oraz ubiegać się o zwrot podatku VAT, którego wartość wynikająca z kwestionowanej różnicy czynszu stanowi ok. 27.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00