Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.07.2005, sygn. ŁUS-III-2-443/80/05/AMM, Łódzki Urząd Skarbowy, sygn. ŁUS-III-2-443/80/05/AMM

Wniosek podatnika dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług usług udzielania licencji na korzystanie z know-how. Udzielona licencja związana jest z aktywnością handlową podejmowaną przez licencjobiorcę na terytorium Polski.

Pytanie podatnika

Z wniosku o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonym w ustawie z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) usług udzielenia licencji na korzystanie z know-how wynika, iż w wyniku restrukturyzacji grupy Podatnik udziela licencji na korzystanie z know-how na rzecz spółki posiadającej siedzibę na terytorium Belgii, będącej zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w tym państwie. W Belgii mają swoją siedzibę organa statutowe licencjobiorcy oraz znajduje się tam całe zaplecze organizacyjno-techniczne dla celów prowadzonej przez licencjobiorcę działalności gospodarczej, a także tam zatrudnieni są pracownicy licencjobiorcy. We wniosku Podatnik stwierdził, iż licencjobiorca nie prowadzi na terytorium Polski działalności gospodarczej, w tym sensie, iż nie posiada zakładu w rozumieniu konwencji z dnia 20.08.2001r. między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania z zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2004r., Nr 211, poz. 2139).

Jak wskazano we wniosku, udzielenie powyższej licencji na know-how związane jest z aktywnością handlową podejmowaną przez licencjobiorcę na terytorium Polski. W zakresie tej aktywności, licencjobiorca dokonuje zakupów i sprzedaży towarów na terytorium Polski, co skutkuje opodatkowaniem wspomnianych dostaw towarów podatkiem od towarów i usług oraz uzyskaniem statusu podatnika podatku od towarów i usług przez licencjobiorcę. Incydentalnie licencjobiorca przesuwa towary będące jego własnością z terytorium innego państwa unijnego do magazynu na terytorium Rzeczypospolitej i w związku z tym zobowiązany jest do rozliczenia tego przesunięcia jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nabywane przez licencjobiorcę towary trafiają bezpośrednio od podmiotów, od których zakupuje je licencjobiorca do znalezionych na terytorium Polski nabywców, bądź też są czasowo składowane w magazynach dzierżawionych od polskich przedsiębiorców. Obrót towarowy dokonywany przez licencjobiorcę odbywa się więc poprzez dzierżawione na terytorium Polski powierzchnie magazynowe. Podatnik podkreśla przy tym we wniosku, że licencjobiorca nie zatrudnia na terytorium Polski pracowników, a przyjmowaniem i wydawaniem towarów z magazynów zajmuje się firma, od której licencjobiorca wynajmuje powierzchnie magazynowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00