Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.07.2006, sygn. PUS.I/423/36/06, Podkarpacki Urząd Skarbowy, sygn. PUS.I/423/36/06

Czy dochody wynikające z różnic kursowych związanych z realizacją transakcji zabezpieczających zaliczane są do dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy i jako takie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych?

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3, art. 12 ust 3, art. 15 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku B. S.A. z dnia 12.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 8.05.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z przedstawionym przez spółkę stanem faktycznym opisanym we wniosku spółka B. S.A. w dniu 7.05.2004 r. uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN Podstrefa Jasło. Z uwagi na fakt, iż znaczna część sprzedaży spółki stanowi sprzedaż eksportową realizowaną w walutach obcych (przede wszystkim w euro), w celu zabezpieczenia dokonywanych transakcji przed ryzykiem kursowym B. S.A. zawiera transakcje zabezpieczające dotyczące instrumentów pochodnych, np. forward, futures. Wykorzystywane transakcje zabezpieczające mają zapewnić wykonanie budżetu spółki, tzn. uzyskanie odpowiednich przychodów oraz utrzymanie równowagi pomiędzy dochodami a wydatkami. Ewentualne przychody z takich transakcji spółka przeznacza na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej prowadzonej w strefie. Pytanie B. S.A. brzmi następująco: czy dochody wynikające z różnic kursowych związanych z realizacją transakcji zabezpieczających zaliczane są do dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy i jako takie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych. Według stanowiska wnioskodawcy jeśli podatnik uzyskuje dochody z dodatnich różnic kursowych z realizacji transakcji zabezpieczających, to nie można w sposób sztuczny dokonywać odmiennej kwalifikacji prawnej tychże dochodów. Należy je traktować jako dochody uzyskane z działalności gospodarczej w SSE, bowiem są one bezpośrednio z nimi związane. Stanowią one wynik działań służących zabezpieczeniu dochodów z działalności podstawowej określonej w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, co więcej gwarantują one stosowanie obligatoryjnego zwolnienia podatkowego związanego z prowadzeniem działalności w SSE. Podatnik, który zobowiązany jest do dokonania określonych nakładów inwestycyjnych w okresach wskazanych w zezwoleniu na prowadzenie działalności w strefie, musi zapewnić sobie odpowiedni poziom dochodów, w celu finansowania dalszych nakładów inwestycyjnych oraz ponoszenia kosztów związanych z funkcjonowaniem Strefy. Z tego powodu przy sprzedaży eksportowej jest niezbędne zawieranie transakcji zabezpieczających zaplanowany w budżecie poziom dochodów, co pozbawia je charakteru spekulacyjnego. W konsekwencji zdaniem podatnika dochody wynikające z różnic kursowych związanych z realizacją transakcji zabezpieczających zaliczane są do dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy i jako takie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez B. S.A., stwierdza, co następuje:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00