Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2006, sygn. 1472/ROP1/423-88/155/06/MC, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-88/155/06/MC

Czy w przypadku zaciągnięcia kredytu denominowanego i jego spłaty, gdy przy poszczególnych spłatach nastąpi zmiana kursu waluty obcej powodująca waloryzację rat kredytu, powstają różnice kursowe będące kosztem uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i będące przychodem zgodnie z art. 12 ust. 2a i 3?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14 marca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 15.03.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka Esppol zawarła umowy o udzielenie inwestycyjnych kredytów bankowych. Zgodnie z umowami kredyt zostaje zaciągnięty w walucie polskiej, jego raty spłacane są również w walucie polskiej, lecz wartość tych rat (i odsetek) uzależniona jest od kursu waluty bazowej (EUR i CHF). Harmonogramy spłat są wyznaczone w walucie obcej. Spłata następuje poprzez comiesięczne pobranie przez Bank z rachunku złotowego Spółki raty kapitału w złotych równowartości kwoty wyrażonej w harmonogramie w walucie obcej, po kursie sprzedaży obowiązującym w banku w dniu pobrania środków. Jest to więc faktycznie kredyt indeksowany kursem waluty bazowej. W związku z tym, w przypadku zmiany kursu walut, występuje różnica pomiędzy kwotą stanowiącą równowartość otrzymanego kredytu (w złotych) a sumą (wyrażoną w złotych) spłaconych rat. Salda na dzień bilansowy wyrażone są w walucie obcej.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem kapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00