Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2006, sygn. 1471/DPD2/423-143/06/MB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/DPD2/423-143/06/MB

Pytania Spółki dotyczą:1) konieczności zmiany wartości początkowej środków trwałych ustalonej dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych, wynikającej z umorzenia odsetek, które zostały zaliczone do ich wartości początkowej w momencie przekazania środków trwałych do używania, oraz2)obowiązku rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu umorzenia odsetek zaliczonych do wartości początkowej środków trwałych.

Pytanie podatnika

P O S T A NO W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku X Sp. z o.o. z dnia 19 września 2006 r. (data wpływu do Urzędu 25 września 2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego, w zakresie:1.zmiany wartości początkowej środków trwałych ustalonej dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych wynikającej z umorzenia odsetek, które zostały zaliczone do ich wartości początkowej w momencie przekazania środków trwałych do używania, oraz2.obowiązku rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu umorzenia odsetek zaliczonych do wartości początkowej środków trwałych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w celu uzyskania środków na finansowanie swej działalności gospodarczej, zawarła umowy pożyczki z udziałowcami Spółki (dalej: Pożyczkodawcami"), na podstawie których otrzymała długoterminowe pożyczki walutowe. Zgodnie z umowami, pożyczki podlegały oprocentowaniu. Strona informuje, że część środków pochodzących z pożyczek została wykorzystana na pokrycie kosztów bieżącej działalności Spółki, a odsetki naliczone przez Pożyczkodawców od tej części pożyczek zostały zapłacone i zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty. Natomiast odsetki od tej części powyższych pożyczek, która została przeznaczona na cele inwestycyjne, nie zostały do tej pory zapłacone przez Spółkę bądź skapitalizowane. Ponadto, z uwagi na fakt, że wspomniana część pożyczek została przeznaczona na sfinansowanie prowadzenia prac inwestycyjnych w zakresie budowy elektrowni z odnawialnych źródeł energii, Spółka w okresie prowadzenia prac kwalifikowała należne w związku z nimi odsetki jako koszty zwiększające wartość inwestycji. W konsekwencji, w trakcie realizacji inwestycji Spółka nie rozpoznawała ich jako kosztów uzyskania przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Nabyte lub powstałe w trakcie realizacji inwestycji środki trwałe zostały przekazane przez Spółkę do używania, wpisane do ewidencji środków trwałych oraz amortyzowane zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.). Spółka uwzględniła w wartości początkowej powyższych środków trwałych odsetki od tej części pożyczek, która została przeznaczona na sfinansowanie ich nabycia (lub wytworzenia), a które zostały naliczone do dnia przekazania tych środków trwałych do używania.Ponieważ inwestycja Spółki nie przyniosła i nie przyniesie w przyszłości spodziewanych efektów, Spółka przewiduje, że nie spłaci zadłużenia wobec Pożyczkodawców. W związku z tym planowane jest dokonanie restrukturyzacji zadłużenia m.in. poprzez umorzenie przez Pożyczkodawców przysługującej im wobec Spółki należności z tytułu odsetek naliczonych od kwot głównych pożyczek.

Spółka stoi na stanowisku, że w wyniku planowanego umorzenia odsetek Spółka zobowiązana będzie do korekty wartości początkowej środków trwałych w miesiącu umorzenia odsetek, bez konieczności korekty odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonanych w miesiącach poprzednich. W konsekwencji, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu umorzenia odsetek Spółka będzie rozpoznawać odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych pomniejszonej o wartość umorzonych odsetek. Ponadto, zdaniem Spółki umorzenie odsetek zaliczonych do wartości początkowej środków trwałych nie spowoduje obowiązku rozpoznania przez Spółkę przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Argumentując swoje stanowisko Spółka wyjaśnia, że zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku nabycia środków trwałych ich wartość początkową stanowi kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00