Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2007, sygn. PP/005-5/07, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie, sygn. PP/005-5/07

Czy w przypadku dostawy gazet dla kontrahenta zagranicznego w Niemczech podatnik, który jest zgodnie z umową obciążony kosztami dalszego transportu gazet do punktów sprzedaży detalicznej, winien naliczać podatek od towarów i usług według stawki 22% od kwoty brutto podanej na fakturze dokumentującej koszty tego transportu?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.01.2006 r. (data wpływu: 30.01.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.01.2007 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii:
Firma dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy gazet polskich do kontrahenta w Niemczech. Zgodnie z umową Waszym obowiązkiem jest dostarczenie towaru do miejscowości na terenie Niemiec. Po przekazaniu gazet w tej miejscowości towar staje się własnością nabywcy. Z tym, że ma on jednak prawo dokonywać zwrotów niesprzedanego towaru. Nabywca zastrzegł w umowie, że będzie firmę obciążać kosztami transportu gazet (otrzymanych od Was) z hurtowni w Niemczech do punktów sprzedaży detalicznej znajdujących się na terenie Niemiec. W efekcie kontrahent zagraniczny wystawia Wam faktury za transport z naliczonym podatkiem od towarów i usług według obowiązującej tam stawki podatku.

Stanowisko Podatnika:1. Podatnik uważa, że kontrahent postępuje błędnie. Jest to bowiem usługa transportu świadczona na terenie jednego kraju, ale związana bezpośrednio z wewnątrzwspólnotową usługą transportu. Ponieważ podany został NIP unijny to zgodnie z VI Dyrektywą (art. 28 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług) miejscem opodatkowania takiej usługi jest Polska. Kontrahent zagraniczny powinien wystawić fakturę VAT nie naliczając podatku od towarów i usług z adnotacją, że podatek ten rozlicza nabywca. Powinien też podać na tym dokumencie Wasz numer NIP dla transakcji unijnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00