Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.10.2007, sygn. 1401/BP-II/4210-67/07/ZO, Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. 1401/BP-II/4210-67/07/ZO

dot. dnia poniesienia kosztu zdefiniowanego w art. 15 ust. 4e ustawy.Podatnik pyta, jaki kurs walut obcych powinien zastosować do rozliczenia transakcji zakupu elementów deskowań i rusztowań systemu P z Niemiec, co stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz z Ukrainy, co stanowi import w rozumieniu przepisów ustaw podatkowych.

Pytanie podatnika

DECYZJA


Na podstawie art. 233 w związku z art. 239 i art. 14b §5 pkt 1 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 21.08.2007 r. P Sp. z o.o., wniesionego na postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 14.08.2007 r. Nr 1473/949/KDO/423/65/ 07/BC


orzeka


zmienić w/w postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu i uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku.

UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 18.05.2007 r. (data wpływu 21.05.2007 r.) P Sp. z o.o. zwróciła się do Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu o udzielenie interpretacji w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej. Podatnik pyta, jaki kurs walut obcych powinien zastosować do rozliczenia transakcji zakupu elementów deskowań i rusztowań systemu P z Niemiec, co stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz z Ukrainy, co stanowi import w rozumieniu przepisów ustaw podatkowych.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest stroną transakcji zakupu elementów deskowań i rusztowań systemu P z Niemiec oraz z Ukrainy. Nabyte elementy deskowań i rusztowań systemu P stanowią dla jednostki w momencie zakupu zapasy lub środki trwałe w rozumieniu przepisów prawa podatkowego oraz rachunkowego. Transakcja odbywa się w euro, została rozliczona po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, gdyż jest to ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poniesienia kosztu w zakresie wyceny wartości zapasów zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W treści uzasadnienia wnioskodawca wskazuje, iż wybrał rachunkową metodę rozliczania różnic kursowych i dla celów podatkowych dokonuje wyceny na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 2, tj. zgodnie z przepisami o rachunkowości na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego. Metoda ta powoduje, iż na koniec miesiąca następuje rozliczenie wartości transakcji po kursie z dnia wyceny lub w przypadku wcześniejszego uregulowania zobowiązań według faktycznie zastosowanego kursu z tego dnia.
Zdaniem Spółki przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jedynie w sposób pośredni definiują sposób rozliczenia wartości zakupu zapasów. Ustawa ta definiuje jedynie pojęcie kosztu, a zapasy z chwilą zakupu takiego kosztu w rozumieniu w/w ustawy nie stanowią. Jednakże, zdaniem Podatnika faktury dotyczące zakupu deskowań i rusztowań systemu P zarówno z Niemiec, jak i z Ukrainy powinny zostać przeliczone według zasad rozliczenia faktur dotyczących zakupu kosztów wyrażonych w walutach obcych. Podatnik stoi bowiem na stanowisku, że dla celów podatku dochodowego zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów art. 15 ust. 1 (zdanie drugie), art. 15 ust. 4e i art. 15a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, faktura może zostać przeliczona po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego datę wystawienia faktury, gdyż jest to ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poniesienia kosztu w zakresie wyceny zapasów zgodnie z przepisami w/w ustawy.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu uznał stanowisko Spółki przedstawione we wniosku za nieprawidłowe i jednocześnie nie udzielił w niniejszym postanowieniu informacji, jaki kurs walut obcych należy stosować z tytułu rozliczenia transakcji zakupu elementów deskowań i rusztowań systemu P. W uzasadnieniu wskazał, że przeliczenie kosztów podatkowych poniesionych w walutach obcych reguluje art. 15 ust. 1 (zdanie drugie) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem Datę powstania kosztu podatkowego określa dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych (art. 15 ust. 4e w/w ustawy). Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, koszt podatkowy powstaje w dniu faktycznego zaksięgowania go w księgach rachunkowych, a nie w dniu przeprowadzenia operacji gospodarczej, np. w dniu wystawienia faktury, natomiast dzień wystawienia faktury może być brany pod uwagę przy ustaleniu podatkowych różnic kursowych, co wynika z art. 15a ust. 7 w/w ustawy. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że elementy deskowań i rusztowań systemu P stanowią w momencie zakupu zapasy lub środki trwałe, a więc w tym momencie nie stanowią kosztu podatkowego. W związku z tym w sprawie tej nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz wyłącznie przepisy ustawy o rachunkowości. Dlatego organ I instancji nie może udzielić w postanowieniu informacji w zakresie prawa nie zaliczonego do podatkowego. Naczelnik zwraca uwagę, że stosownie do art. 3 ust. 2 Ordynacji podatkowej ustawa o rachunkowości nie jest zaliczana do przepisów prawa podatkowego, a zgodnie z art. 14a §1 i 2 tej ustawy, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielać pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, informacja dodatkowa zawarta we wniosku, że podatnik wybrał rachunkową metodę rozliczania różnic kursowych, nie ma znaczenia w kwestii przeliczania na złote wartości zakupu towarów jako kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w walutach obcych na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej. Wyceny przy tej metodzie dokonuje się w oparciu o przepisy o rachunkowości, które nie stanowią przepisów prawa podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00