Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2008, sygn. IPPB2/436-107/07-4/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2007 r. (data wpływu 22.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży wierzytelności własnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.10.2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy sprzedaży wierzytelności własnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

VPF I N. S. Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (Fundusz) działa na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 r. (Dz. U. Nr 146, poz. 1546) oraz Statutu nadanego aktem notarialnym sporządzonym w dniu 15 lutego 2007 r. (dalej Statut). Fundusz został wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie VII Wydział Cywilny Rejestrowy pod numerem X.

Zgodnie z art. 1 pkt 6 Statutu w związku z art. 3 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych, Fundusz jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze niepublicznego proponowania nabycia certyfikatów inwestycyjnych w wierzytelności lub pakiety sekurytyzowanych wierzytelności, w określone w statucie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. W związku z ustawowo (i statutowo) określonymi zadaniami i funkcjami funduszu inwestycyjnego, jako szczególnego rodzaju podmiotu funkcjonującego na rynku finansowym, nie jest on podmiotem świadczącym usługi ściągania długu czy faktoringu. W myśl art. 21 i 22 Statutu, Fundusz może prowadzić działalność lokując swoje aktywa m.in. w zbywalne wierzytelności i prawa do świadczeń z tytułu wierzytelności lub pakiety sekurytyzowanych wierzytelności oraz dokonując zbycia tych wierzytelności. Jeżeli Fundusz uzyskuje dochody z egzekwowania wierzytelności, ich obsługa i windykacja powierzona jest w drodze umowy wyspecjalizowanemu podmiotowi (art. 4 Statutu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00