Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2008, sygn. IPPB2/415-862/08-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-862/08-2/MG

Czy do premii uznaniowych mogą być stosowane podwyższone 50% koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.05.2008 r. (data wpływu 28.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości stosowania podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów do wypłacanych w ramach stosunku pracy premii uznaniowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.05.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku osób fizycznych w zakresie, możliwości stosowania podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów do wypłacanych w ramach stosunku pracy premii uznaniowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest podmiotem zajmującym się dystrybucją i wdrażaniem oprogramowania, prowadzeniem szkoleń z zakresu jego obsługi oraz tworzeniem elementów oprogramowania.

Spółka przeprowadziła przy udziale kancelarii prawnej analizę rezultatów prac tworzonych przez pracowników zajmujących poszczególne stanowiska pracy. W jej wyniku wyodrębniono grupę pracowników (Twórcy) tworzących w sposób regularny rezultaty pracy, które mogą być uznane za utwory (w szczególności w formie: programów komputerowych, opinii, raportów, wykładów, szkoleń, listów, analiz, modeli, procedur, sprawozdań, przewodników, podręczników, specyfikacji i innych materiałów) podlegające ochronie na podstawie prawa autorskiego (Utwory). Jednocześnie wyodrębniono te czynności wykonywane przez Twórców, które nie prowadzą do tworzenia Utworów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00