Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2009, sygn. ITPB3/423-442a/09/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-442a/09/PS

Dotyczy prawidłowości ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w przypadku prowadzenia działalności, z której dochód zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz działalności, z której dochód podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2009 r. (data wpływu 12 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie prawidłowości ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w przypadku prowadzenia działalności, z której dochód zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz działalności, z której dochód podlega opodatkowaniu tym podatkiem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie prawidłowości ustalania podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w przypadku prowadzenia działalności, z której dochód zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz działalności, z której dochód podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą, z której dochód na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolniony jest z opodatkowania, o ile uzyskany zostanie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczony zostanie na utrzymanie zasobów mieszkaniowych oraz inną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu. Z obydwu źródeł przychodów Spółdzielnia ponosi koszty uzyskania przychodów oraz koszty, które na podstawie art. 16 ww. ustawy zostały wyłączone z możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla ustalenia wyniku bilansowego, a następnie podstawy opodatkowania odrębnie dla gospodarki zasobami mieszkaniowymi i innej działalności gospodarczej prowadzona jest odrębna ewidencja kosztów i przychodów. Koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów ewidencjonowane są na odrębnych kontach analitycznych w taki sposób, aby można było je zakwalifikować do gospodarki zasobami mieszkaniowymi lub do innej działalności gospodarczej. Są to koszty, które bezpośrednio można zaliczyć do poszczególnych rodzajów działalności, np. wierzytelności odpisane jako przedawnione jeśli dotyczą należności lokali mieszkalnych, zaliczane są do gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a jeżeli dotyczą należności lokali użytkowych, zaliczane są do innej działalności gospodarczej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy określonego kosztu nie można jednoznacznie zakwalifikować do danego rodzaju działalności, np. wpłat na PFRON, które są kosztami związanymi z ogólnym zatrudnieniem pracowników, a tym samym dotyczą obydwu rodzajów działalności Spółdzielni i nie ma możliwości jednoznacznego zaliczenia ich do określonej działalności. Koszty te obciążają koszty ogólne spółdzielni (pośrednie), które następnie rozliczane są na obydwa rodzaje działalności. W tym przypadku Spółdzielnia dokonuje podziału tych kosztów na działalność gospodarką zasobami mieszkaniowymi oraz inną działalność gospodarczą, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, to jest na podstawie udziałów przychodów z poszczególnych działalności w przychodzie ogółem. Tym samym część kosztów wpłat na PFRON obciąża działalność gospodarką zasobami mieszkaniowymi, a część inną działalność gospodarczą według obliczonej struktury przychodów. Ustalając dochód do opodatkowania i dochód zwolniony Wnioskodawca wyłącza z ogółu kosztów przyjętych do ustalenia wyniku bilansowego te koszty, które w myśl art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00