Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2009, sygn. ITPP2/443-596/09/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-596/09/AP

Prawo do zastosowania stawki 0% przy imporcie części i wyposażenia do statków.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniach 18 i 30 września 2009 r. oraz 14 października 2009 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku przy imporcie części i wyposażenia statków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2009 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 18 i 30 września 2009 r. oraz 14 października 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku przy imporcie części i wyposażenia statków.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych, testujących i nawigacyjnych, na statkach sklasyfikowanych wg PKWiU 35.11, a także w zakresie sprzedaży części i wyposażenia do ww. statków (z wyłączeniem wyposażenia służącego celom sportu i rozrywki). Obecnie Spółka wykonuje swoje usługi głównie na zlecenie jednego odbiorcy, jednocześnie intensywnie poszukując innych odbiorców na oferowane usługi i towary. Czas reakcji na zgłoszenie serwisowe w dużej części uzależniony jest od czasu, w jakim zleceniodawca usługi dostarczy na statek części zamienne. W celu podwyższenia konkurencyjności zarząd Spółki podjął decyzję o utworzeniu magazynu części zamiennych oraz elementów wyposażenia statków. Towary te byłyby sprowadzane z Norwegii, na rachunek Spółki. Ze względu na swoje właściwości techniczne przedmiotowe towary mogą być montowane i używane zarówno na statkach wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również na innych jednostkach pływających (np. statkach żeglugi śródlądowej) oraz w zakładach przemysłowych. Jednakże Spółka wskazała, że do chwili obecnej nie wystąpiła sytuacja, aby instalacja przedmiotowych towarów dotyczyła innych statków niż wymienione w powyższym przepisie, a także że nie przewiduje, aby taka sytuacja miała zaistnieć. Ponadto w przypadku sprzedaży tych towarów Spółka pobiera od nabywcy oświadczenia, iż zakupione przez niego części zostaną zainstalowane na statkach wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy. W chwili importu Spółka chciałaby skorzystać z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 4 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00