Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2010, sygn. IBPBI/1/415-461/10/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-461/10/AB

Skutki podatkowe likwidacji spółki komandytowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 13 maja 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze śmiercią komplementariusza pełniącego funkcję likwidatora spółki komandytowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych ze śmiercią komplementariusza pełniącego funkcję likwidatora spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka komandytowa), prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą nie ma jednak osobowości prawnej, zatem opodatkowanie dochodów, uzyskanych przez wspólników reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.). W myśl art. 8 wskazanej ustawy, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną opodatkowuje się osobno u każdego wspólnika, w stosunku do jego udziału.

W 2000 r. w toku postępowania likwidacyjnego zmarł komplementariusz, który pełnił wtedy funkcję likwidatora. Uchwałą wspólników został powołany nowym likwidator. W 2010 r. likwidator zamierza sporządzić sprawozdanie końcowe procesu likwidacji. Niezbędnym, jak uzgodnili wspólnicy będzie uregulowanie sprawy związanej z udziałem po zmarłym komplementariuszu. W myśl art. 58 Kodeksu spółek handlowych, śmierć komplementariusza powoduje rozwiązanie spółki, a wspólnicy zgodnie z treścią umowy spółki, która im to umożliwia, nie wyrażą zgody na wstąpienie w miejsce kompiementariusza jego spadkobierców. W treści uchwały wspólnicy uznają powyższe za równoznaczne z wystąpieniem wspólnika. W związku z quasi-umorzeniem udziału nastąpi obniżenie udziału kapitałowego w spółce. W omawianej sytuacji nie wystąpi zwrot przypadającego komplementariuszowi udziału, gdyż wniesione udziały pokryły koszty czynności podjętych w toku postępowania likwidacyjnego. Wartość obniżenia sumy wkładów, zdaniem Wnioskodawcy nie będzie stanowić dochodu ani spółki, ani żadnego z udziałowców, gdyż nie wystąpi przychód, ani dochód podlegający opodatkowaniu. W związku bowiem z faktem, iż zdarzenie będzie miało miejsce w toku postępowania likwidacyjnego oraz brak jest zobowiązań do uregulowania, brak środków, które miałyby być jeszcze wpłacone wspólnikom, po żadnej ze stron, nie powstaje przychód.

Z ostrożności Wnioskodawca wskazuje, iż, nawet jeśli organ podatkowy stwierdzi powstanie przychodu, chociaż Wnioskodawca takiej sytuacji nie stwierdził po stronie żadnego z podmiotów, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 50 należy wskazać, iż wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w zawiązku ze zwrotem udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00