Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2010, sygn. IPPP1-443-47/07-8/S/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-47/07-8/S/JF

realizowana przez Wnioskodawczynię dostawa działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. I FSK 1270/08 - stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia z dnia 27.07.2008 r. (data wpływu 30.07.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.07.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe/stan faktyczny:

  1. zdarzenie przyszłe - Wnioskodawczyni, poprzez przyjęcie darowizny w roku 1995, wraz z mężem stała się właścicielem nieruchomości X, będącej działką rolną użytkowaną na własne potrzeby, a obecnie znajdującą się na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. W stosunku do omawianej nieruchomości podjęto decyzję o sprzedaży i w związku z tym w dniu 25 lipca 2007 r. zawarto przedwstępną umowę sprzedaży ze spółką z o.o.;
  2. stan faktyczny Podatniczka, będąc panną, w roku 1984 w drodze darowizny otrzymała gospodarstwo rolne Z. Po zawarciu związku małżeńskiego nie zawarła umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność ustawową. Wraz z mężem prowadziła na tym terenie gospodarstwo ogrodnicze. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania i rozpoczęciem prowadzenia własnej hodowli koni w Warszawie, w roku 1997 część nieruchomości Strona darowała siostrze. W 1999 roku, nie mając jeszcze planów na przyszłość, dokonano podziału nieruchomości. Część działek rolnych sprzedano po rezygnacji z prawa pierwokupu, przysługującego na podstawie przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, przez Agencję Rynku Rolnego. Pozostałe działki, po zatwierdzeniu planu zagospodarowania przestrzennego, objęte zostały strefą zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. W lipcu 2006r. Wnioskodawczyni sprzedała kolejną działkę.
  3. stan faktyczny w 1998 roku Strona wraz z mężem nabyła nieruchomość Y (grunty orne). Decyzją Prezydenta Miasta dokonano podziału nieruchomości na dwie działki. W związku z ustaleniem warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu jedną z działek przeznaczono pod budowę ulicy. (Podatniczka nie otrzymała jeszcze odszkodowania). Właściciel nieruchomości przyległej do drugiej z działek wystąpił z propozycją kupna działki. Po nieskorzystaniu z prawa pierwokupu przez Agencję Rynku Rolnego spisano akt notarialny sprzedaży.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00