Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2011, sygn. ITPP1/443-951/11/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-951/11/AJ

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości gruntowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2011 r. (data wpływu 4 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W 1998 r. kupił Pan nieruchomość rolną działkę nr 2/9 o powierzchni 9,3869 ha, dla której prowadzona jest księga wieczysta. Grunty od momentu nabycia były wykorzystywane do celów prowadzenia gospodarstwa rolnego, zaś plony na potrzeby własne. Nie dokonywano kiedykolwiek, ani nie dokonuje się obecnie sprzedaży produktów rolnych pochodzących z tych gruntów, ani inwentarza.

Grunty te nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej, nie były przedmiotem najmu, dzierżawy lub innej czynności o podobnym charakterze. Nieruchomość weszła do majątku wspólnego Pana i żony.

Mieszka Pan wspólnie z żoną w służbowym domu, który będziecie musieli opuścić, a nie dysponujecie własnym mieszkaniem. W związku z tym podjęliście decyzję o budowie domu na działce siedliskowej o powierzchni 0,9057 ha. Budowę rozpoczęto w 2010 r. Zgodnie z pozwoleniem na budowę, obok budynku mieszkalnego planujecie wybudowanie budynków gospodarczych (m.in. kurnika oraz obróbki). Z uwagi na fakt, że zagospodarowanie tak dużego terenu wiąże się z dużym obciążeniem finansowym, pozostającym poza zakresem Państwa możliwości finansowych, zdecydowaliście się na sprzedaż zakupionej w 1998 r. działki rolnej o pow. 9,3869 ha. Ogłoszenia o sprzedaży działki ukazały się w kilku biurach nieruchomości, jednakże nie znalazła się osoba zainteresowana kupnem. Wobec konieczności opuszczenia służbowego domu do końca 2011 r. i braku środków na kontynuację budowy domu, zdecydowaliście Państwo o podziale nieruchomości rolnej na działki z przeznaczeniem pod zabudowę, ze sprzedaży których sfinansujecie budowę domu wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zagospodarujecie działkę siedliskową (zagrody dla zwierząt, ogrodzenie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00