Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2012, sygn. ILPB2/436-193/12-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

1. Czy opisany w stanie faktycznym zespół składników materialnych i niematerialnych oraz pracownicy związani z działalnością produkcyjno-dystrybucyjną będący przedmiotem aportu do Spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP), o której mowa w przepisie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o PCC w świetle legalnych definicji ZCP zawartych w ustawie o CIT i ustawie o VAT (Ustawa o PCC nie zawiera bowiem definicji ZCP)?
2. Czy wniesienie tak opisanego w pytaniu 1 ZCP aportem do Spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z przepisem art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o PCC?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki S.A., przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2012 r. (data wpływu 16 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki jest:

  • nieprawidłowe w odniesieniu do pytania nr 1,
  • prawidłowe w odniesieniu do pytania nr 2.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej Spółka) jest Spółką należąca do Grupy (dalej Grupa). Spółka zajmuje się produkcją w Polsce pieców do obróbki cieplnej metali. Podmiotem dominującym w Grupie jest X S.A., która to spółka również jest producentem pieców do obróbki cieplnej metali. X S.A. posiada 100% akcji w Spółce. Ponadto, w skład Grupy wchodzą firmy z branży obróbki cieplnej metali w takich krajach jak USA, Chiny, Indie. Spółka przygotowuje się obecnie do akwizycji nowych podmiotów w Rosji, Brazylii i Niemczech. Grupa jest w trakcie procesu reorganizacji. W wyniku niniejszej reorganizacji X S.A. przeniesie swoją działalność operacyjną w zakresie produkcji i dystrybucji (dalej: działalność produkcyjno-dystrybucyjna) w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) do Spółki. Działanie to pozwoli skoncentrować całą działalność operacyjną w jednym podmiocie, tj. w Spółce. Spółka matka (X S.A.) koncentrować się będzie w przyszłości na strategicznym i finansowym zarządzaniu rozrastającą się Grupą. X S.A. jako spółka holdingowa, sprawować będzie nadzór właścicielski oraz świadczyć na rzecz spółek zależnych z Grupy usługi zarządzania strategicznego, takie jak:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00