Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2012, sygn. IBPP4/443-390/12/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-390/12/BP

Czy w przypadku sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie Wnioskodawczyni będzie korzystała ze zwolnienia z akcyzy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749)oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2012r. (data wpływu 12 września 2012r.) uzupełnionym w dniu 12 grudnia 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie spełnienia warunków zwolnienia od akcyzy samochodu osobowego przywożonego przez osobę fizyczną w ramach mienia przesiedlenia z państwa trzeciego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2012r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie spełnienia warunków zwolnienia od akcyzy samochodu osobowego przywożonego przez osobę fizyczną w ramach mienia przesiedlenia z państwa trzeciego. W/w wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 grudnia 2012 r. będący odpowiedzą na wezwanie tut. organu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni przebywała poza granicami państw Unii Europejskiej w okresie od lipca 2011. Zainteresowana zamierza sprowadzić jako tzw. mienie przesiedleńcze z terytorium Republiki Białorusi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej samochód osobowy, który wcześniej stanowił przedmiot własności Ojca Wnioskodawczyni a po jego śmierci stał się Jej własnością. Wnioskodawczyni stała się właścicielką pojazdu w kwietniu 2012 z tytułu spadkobrania, co potwierdza spadkobranie testamentowe potwierdzone przez notariusza. Natomiast wskazany wyżej samochód został zarejestrowany na nazwisko Wnioskodawczyni w maju 2012, co potwierdza zaświadczenie o rejestracji pojazdu

Należy w tym miejscu zauważyć, że Wnioskodawczyni nie dysponuje prawem jazdy, ale już od momentu przejścia pojazdu na własność w/w służył on do jej użytku osobistego, choć nie był przez nią kierowany. Pojazd przedstawia dla Wnioskodawczyni przede wszystkim wartość sentymentalną i pamiątkę po tragicznie zmarłym Ojcu, a wartość materialna samochodu pozostaje bez znaczenia dla Wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00