Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2013, sygn. IBPBI/1/415-780/13/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-780/13/JS

Czy Wnioskodawca, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o PIT, wobec braku zmiany rodzaju działalności firmy, będzie mógł a contrario zaliczyć straty powstałe w wyniku likwidacji środka trwałego (wykreślenia nieruchomości z ewidencji środków trwałych) w części niepokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, poczynionych w związku z nabyciem tej nieruchomości, do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ustawy o PIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 1 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Firma Wnioskodawcy jest przedsiębiorstwem produkcyjno-handlowo-usługowym istniejącym od 1990 r. Przedmiotem działalności jest nabywanie nieruchomości oraz późniejsze oddawanie ich w najem osobom fizycznym/prawnym dla celów prowadzenia przez te podmioty działalności gospodarczej. Nieruchomości te stanowią środki trwałe w rozumieniu art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 80, poz. 3506 winno być t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) i od momentu wpisania ich do ewidencji środków trwałych podlegają one amortyzacji na zasadach określonych w art. 22a-22o niniejszej ustawy. Jednakże przed oddaniem ww. budynków w najem, Wnioskodawca dokonuje kompleksowych remontów tychże nieruchomości, połączonych z adaptacją poszczególnych lokali pod indywidualne potrzeby podmiotów wynajmujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00