Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2013, sygn. IPPP3/443-692/13-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-692/13-2/JK

opodatkowanie rozliczeń z tytułu udzielenia bankowej lub ubezpieczeniowej gwarancji w ramach umowy konsorcjum

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.07.2013 r. (data wpływu 29.07.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rozliczeń z tytułu udzielenia bankowej lub ubezpieczeniowej gwarancji w ramach umowy konsorcjum - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rozliczeń z tytułu udzielenia bankowej lub ubezpieczeniowej gwarancji w ramach umowy konsorcjum.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera m.in. umowy konsorcjum z innymi podmiotami, osobami w przedmiocie wspólnego przystąpienia do postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, a w przypadku wyboru oferty konsorcjum, wspólnej realizacji zamówienia publicznego.

Przedmiotem zamówień publicznych, o których mowa w poprzednim akapicie są roboty budowlane. Ich realizacja, jak i samo przystąpienie wiąże się z koniecznością udzielenia zamawiającemu zabezpieczeń, tj. zabezpieczenia zapłaty wadium, zabezpieczenia należytego wykonania przedmiotu umowy oraz zabezpieczenia usunięcia wad i usterek w okresie gwarancji i rękojmi. W większości przypadków wykonawcy wnoszą powyższe zabezpieczenia w formie gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych. W przypadku konsorcjów, których stroną jest Wnioskodawca, strony takiej umowy postanawiają, że w/w zabezpieczeń dokona jedna ze stron, za proporcjonalnym np. do procentowego podziału robót, zwrotem kosztów wniesienia zabezpieczenia przez pozostałe strony umowy. W praktyce takie porozumienie między stronami sprowadza się do tego, że jedna ze stron umowy konsorcjum (zwyczajowo lider konsorcjum), wnioskuje do wybranego banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego o udzielenie zamawiającemu żądanej/ych gwarancji, uiszczając w imieniu konsorcjum wynagrodzenie/prowizję banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego wynikające z udzielenia gwarancji. Następnie pozostałe strony umowy konsorcjum zwracają liderowi konsorcjum część kosztów poniesionych tytułem wynagrodzenia/prowizji za udzielenie gwarancji według uzgodnionego sposobu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00