Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2015, sygn. ITPB1/4511-1031/15/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1031/15/PSZ

Czy w sytuacji, gdy ww. nieruchomość zostałaby zbyta przed upływem roku od momentu wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych będzie miał Pan prawo jej niezamortyzowaną wartość zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu tj. zastosować art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży środka trwałego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2015 r. (data wpływu 16 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W bieżącym lub w przyszłym roku planuje Pan rozpocząć działalność gospodarczą. W ramach tej działalności będzie Pan prowadził usługi krótkotrwałego zakwaterowania na bazie nieruchomości płożonej w strefie nadmorskiej, którą planuje darować Panu syn. Nieruchomość, tj. budynek hotelowy, wprowadzi Pan do ewidencji środków trwałych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ustalając jej wartość początkową jako równowartość wartości rynkowej z dnia nabycia darowizny, nie wyższej od określonej w umowie darowizny, jako że planowany okres prowadzenia działalności jak również wykorzystywania otrzymanego w ramach darowizny budynku planowany jest na okres dłuższy niż rok. Zastosuje Pan również stosowną stawkę amortyzacji dla budynku zgodną z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zakłada Pan, że działalność tę będzie prowadził przez dłuższy okres, ale bierze również pod uwagę wszelkie inne okoliczności, a w tym przypadek gdyby z różnych względów musiał Pan zamknąć tę działalność, a w ślad za tym sprzedać ten budynek przed upływem roku od momentu wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00