Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2015, sygn. IPTPB2/4511-53/15-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/4511-53/15-2/AK

Czy udzielenie bonifikaty przy wykupie mieszkania od Spółdzielni jest przychodem podlegającym opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2015 r. (data wpływu 28 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania bonifikaty przy wykupie mieszkania zakładowego przejętego przez spółdzielnię mieszkaniową jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania bonifikaty przy wykupie mieszkania zakładowego przejętego przez spółdzielnię mieszkaniową.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 1996 r. podpisał ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę najmu mieszkania zakładowego. W 2001 r. otrzymał pismo ze Spółdzielni Mieszkaniowej zawierające informację, że Spółdzielnia przejęła na własność, zgodnie z ustawą o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. z 1994 r., Nr 119), budynek mieszkalny w dotychczasowych administrowanych zasobach mieszkaniowych, w którym znajdował się lokal mieszkalny, na który Wnioskodawca posiadał umowę najmu. Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez Spółdzielnię, najemcy, którzy nie złożą oświadczenia na przystąpienie do Spółdzielni i nie przekształcą najmu na spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego będą nadal w stosunku najmu lokalu mieszkalnego i będą podlegać jak dotychczas przepisom ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1994 r., Nr 105, poz. 509, z późn. zm.). Wnioskodawca takiego oświadczenia nie złożył i nadal posiadał umowę najmu. W 2008 r. Wnioskodawca złożył wniosek o przeniesienie własności lokalu mieszkalnego na własność zgodnie z art. 48 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. SM rozpoczęła sprzedaż mieszkań zgodnie z ww. ustawą, ale po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności art. 48 ust. 3 z art. 64 ust. 1 Konstytucji RP, Spółdzielnia zawiesiła realizację złożonego wniosku i nie ustanowiła odrębnej własności lokalu na rzecz Wnioskodawcy.

Aby umożliwić wykup mieszkań obecnym najemcom Walne Zgromadzenie Członków SM wprowadziło zmiany w statucie Spółdzielni, które pozwalały na wykup mieszkań. Zgodnie z § 87 ust. 1 Statutu na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez Spółdzielnię Mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, Spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00