Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2015, sygn. IBPB-1-3/4510-388/15/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-388/15/IZ

Czy w świetle przepisów art. 21 ust. 1 i ust. 2 i ust. 6 w zw. z art. 22 ust. 1 w zw. z art. 26 ust. 1 PDOP w zw. z art. 7 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 Konwencji, Spółka uzyskując od Faktora zapłatę ceny sprzedaży wierzytelności, jest zobowiązana do obliczenia, poboru oraz zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych (na podstawie art. 26 ust. 1 PDOP)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 14 lipca 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku pobrania podatku u źródła z tytułu świadczonych usług factoringowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku obowiązku pobrania podatku u źródła z tytułu świadczonych usług factoringowych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, zwany dalej Spółką, jest spółką z o.o. prawa polskiego, rezydentem podatkowym od całości swoich dochodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzi działalność polegającą m.in. na produkcji i sprzedaży opakowań blaszanych. W ramach swojej działalności gospodarczej Spółka nawiązała kontakty handlowe z innymi osobami prawnymi mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należącymi do jednej grupy kapitałowej X (każda zwana dalej z osobna bądź łącznie: Grupą X). Grupa X zamawia u Spółki opakowania blaszane, zaś Spółka w zamian za te opakowania uzyskuje zapłatę ceny. Każdą sprzedaż Spółka dokumentuje wystawianiem odpowiedniej faktury VAT, w której wskazuje m.in. cenę dostawy oraz termin płatności. Zazwyczaj Spółka ustala z Grupą X termin płatności ceny dostawy na 90 dni od dnia wystawienia danej faktury. Spółka i Grupa X nie zastrzegają żadnych umownych odsetek za ewentualne opóźnienie w zapłacie, a tym samym gdyby Grupa X opóźniła się w zapłacie należności do Spółki to jest zobowiązana do zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie zapłacie (art. 481 k.c). Z uwagi na zamiar szybszego uzyskiwania zapłaty za towary sprzedane do Grupy X, a tym samym z uwagi na zamiar polepszenia swojej płynności finansowej, Spółka zdecydowała się na zawarcie umowy factoringu. Umowa taka została zawarta 18 lutego 2015 r., z oddziałem spółki akcyjnej prawa francuskiego pod firmą A Bank mającym siedzibę w Dublinie (Republika Irlandii), zwanej dalej Faktorem. Faktor (oddział spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Republiki Irlandii) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na terenie Republiki Irlandii. Faktor nie jest w stanie potwierdzić swojej rezydencji podatkowej stosownym certyfikatem rezydencji, albowiem żadne władze państwowe Republiki Irlandii nie są uprawnione do wystawiania certyfikatów rezydencji i takich dokumentów nie wystawiają. Na mocy przedmiotowej umowy factoringu, Faktor nabywa od Spółki określone wierzytelności Spółki do Grupy X wynikające ze sprzedanych przez Spółkę do Grupy X towarów. Wierzytelności te Faktor nabywa wraz z wszystkimi prawami ubocznymi, w tym także ewentualnymi przyszłymi roszczeniami o odsetki karne za opóźnienie w zapłacie. W zamian za nabywane wierzytelności Faktor płaci w walucie polskiej (PLN) do Spółki cenę nabycia określoną umownie przez strony jako tzw. dochód dyskontowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00