Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.04.2015, sygn. IPPB4/4511-36/15-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-36/15-2/JK

Czy wynagrodzenie jakie otrzyma Wnioskodawca w trakcie oddelegowania powinno być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na Ukrainie przy założeniu, że w każdym z lat podatkowych (równym kalendarzowym), Wnioskodawca będzie spędzał na Ukrainie więcej niż 183 dni, a Wnioskodawca rozliczając dochody za poszczególne lata podatkowe w Polsce będzie mógł zastosować przewidzianą przez UPO metodę unikania podwójnego opodatkowania, tzw. wyłączenie z progresją określoną w art. 27 ust. 8 ustawy PIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2015 r. (data wpływu 12 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z realizacją projektu bliźniaczego na Ukrainie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych w związku z realizacją projektu bliźniaczego na Ukrainie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce. Posiada tutaj stałą pracę, rodzinę, majątek i zobowiązania kredytowe ma w Polsce zatem centrum interesów osobistych i gospodarczych. Wnioskodawca posiada umowę o pracę na czas nieokreślony zawartą ze swoim pracodawcą, G. (dalej: G. ). Z uwagi na fakt, że G. we współpracy z Komisją Europejską będzie wdrażać na Ukrainie pilotażowy program twinningowy, Wnioskodawca zostanie oddelegowany do czasowego wykonywania pracy na Ukrainie w oparciu o przepisy art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Wnioskodawca, w ramach oddelegowania, będzie świadczył pracę w charakterze konsultanta (ang. Resident Twinning Advisor) i będzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z osobami zatrudnionymi w ukraińskiej sferze budżetowej. Czasowe oddelegowanie Wnioskodawcy przez G. na Ukrainę będzie wynosić co najmniej 21 miesięcy, co jest z góry określone, z tym że czas ten może ulec wydłużeniu. Oddelegowanie Wnioskodawcy na Ukrainę rozpocznie się w styczniu lub lutym 2015 r. Oddelegowanemu Wnioskodawcy, poza wynagrodzeniem zasadniczym, będą przysługiwać określone dodatki: ryczałtowa comiesięczna kwota przeznaczona na zakwaterowanie na Ukrainie oraz jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone na poszukiwanie zakwaterowania na Ukrainie, ryczałtowa comiesięczna kwota przeznaczona na nabycie prywatnego ubezpieczenia, ryczałtowa comiesięczna kwota przeznaczona na podróż do Polski i powrotnie na Ukrainę oraz ryczałtowa comiesięczna kwota przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów życia Wnioskodawcy w obcym państwie. Wynagrodzenie Wnioskodawcy przez okres oddelegowania będzie wypłacane i pokrywane przez jego dotychczasowego pracodawcę, G., który nie posiada na Ukrainie siedziby, ani stałej placówki, czy zakładu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00