Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2015, sygn. IPPP3/4512-325/15-2/RD, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-325/15-2/RD

Brak wzajemnego rozliczenia między Wnioskodawcą a kontrahentem, a tym samym brak wynagrodzenia skutkuje tym, że w myśl art. 8 ust. 1 ustawy nie dojdzie do świadczenia usługi, gdyż nie dojdzie do wymiany świadczeń wzajemnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2015 r. (data wpływu 22 kwietnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania odpłatnej dostawy towarów bądź świadczenia usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania odpłatnej dostawy towarów bądź świadczenia usług.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

P. sp. z o.o. jest spółką handlową oraz usługową, której głównym przedmiotem działalności jest obecnie administrowanie oraz wynajmowanie budynków biurowych. Działalność prowadzona przez P. sp. z o.o., zwana dalej Spółką, jest w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług, tj. nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku. Spółka jest stroną umowy dzierżawy (dzierżawcą) nieruchomości gruntowej, zawartej z Miastem St. Warszawa (dalej też Miasto) na czas określony, od dnia 31 maja 2002 r. do 31 maja 2024 r. Z par. 8 tej umowy wynika, że w przypadku jej wypowiedzenia przez wydzierżawiającego (Miasto), dzierżawcy przysługuje roszczenie o zwrot nakładów poniesionych na przedmiot dzierżawy według wyceny wartości tych nakładów ustalonej w oparciu o ceny z dnia rozwiązania umowy. Dzierżawione grunty objęte są działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz.U. z dnia 21 listopada 1945 r.), zwany dalej dekretem. W związku z tym Spółka nabyła roszczenia od podmiotu uprawnionego na mocy dekretu, o którym mowa w art. 7 tego dekretu, obejmujące roszczenie do Miasta o ustanowienie w stosunku do tych gruntów prawa wieczystego użytkowania w zamian za określony w przepisach dekretu czynsz symboliczny. Nabycie tych uprawnień (roszczenia o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu obecnie dzierżawionego od Miasta przez Spółkę) nastąpiło na podstawie umowy zawartej przez Spółkę w formie aktu notarialnego z dnia 19 grudnia 2014 r. z osobą uprawnioną na mocy dekretu (Spółka nabyła od niej jej roszczenia dekretowe w stosunku do Miasta).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00