Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2015, sygn. IPPB2/4514-250/15-2/KW1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Skutki podatkowe nabycia nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2015 r. (data wpływu 11 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej z której tytułu prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest między innymi

  1. kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD: 68.10.Z)

i

  1. wynajem, zarządzenie nieruchomościami własnymi i na zlecenie (PKD: 68.20.Z)

Wnioskodawca osiąga między innymi przychody z wynajmu nieruchomości w zamian za czynsz. Jest czynnym podatnikiem VAT. W dniu 2 czerwca 2015 r. w ramach działalności gospodarczej, Wnioskodawca zawarł w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną nabycia od spółki jawnej dwóch wierzytelności wynikających z dwóch przedwstępnych umów zawartych przez spółkę jawną z deweloperem.

Deweloper, który realizuje w W. inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalnego z funkcją usługowo handlową z terminem zakończenia prac do 30 kwietnia 2016 roku, na podstawie dwóch umów przedwstępnych zawartych ze spółka jawną w dniu 6 listopada 2014 roku zobowiązał się do ustanowienia odrębnej własności dwóch lokali niemieszkalnych i sprzedaży odrębnej własności tych lokali niemieszkalnych na rzecz spółki jawnej nie później niż do dnia 30 listopada 2016 roku. Spółka jawna w umowach przedwstępnych zobowiązała się zapłacić ceny nabycia określone w harmonogramach płatności. Obie umowy przedwstępne zawarte z deweloperem przewidywały możliwość przeniesienia przez spółkę jawna praw i obowiązków wynikających z tych umów na osobę trzecią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00