Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2015, sygn. IPPB3/4510-786/15-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-786/15-2/MC

W zakresie wydatków poniesionych w związku z wprowadzeniem na giełdę akcji bez emisji nowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2015 r. (data wpływu 10 września 2015 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, poniesionych w związku z planowanym przeprowadzeniem publicznej oferty akcji Banku bez emisji nowych akcji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia wydatków poniesionych w związku z planowanym przeprowadzeniem publicznej oferty akcji Banku bez emisji nowych akcji, do kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych w momencie ich poniesienia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, bankiem działającym na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: KNF). Bank planuje debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (dalej; GPW). Debiut odbędzie się w formie przygotowania i przeprowadzenia publicznej oferty istniejących akcji Banku, bez emisji nowych akcji (dalej: IPO). W wyniku przeprowadzenia IPO nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Banku - przedmiotem oferty będą wyłącznie już istniejące akcje.

Wprowadzenie akcji Banku na giełdę pozwoli na dokonanie rynkowej wyceny wartości akcji, jak również otworzy możliwość sprzedaży akcji przez akcjonariusza. Debiut na GPW spowoduje rozpowszechnienie wiedzy o Banku i jego działalności gospodarczej, zwiększy jego wiarygodność poprzez poddanie wycenie rynkowej wartości posiadanego majątku i potencjału gospodarczego, oraz poddanie się sformalizowanym giełdowym procedurom przekazywania informacji o sytuacji finansowej. Ze względu na fakt, że wprowadzenie akcji na giełdę jest niezwykle złożonym od strony formalno-prawnej i organizacyjnej procesem, Bank zaangażował doradców, którzy posiadają w tym zakresie stosowne doświadczenie i dają gwarancję sprawnego i efektywnego poprowadzenia projektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00