Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2016, sygn. ITPB4/4511-49/16/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB4/4511-49/16/MS

Czy opodatkowaniu podatkiem PIT podlegać będzie wyłącznie różnica pomiędzy wartością rynkową otrzymanego udziału w nieruchomości a wydatkami poniesionymi na objęcie udziałów lub nabycie udziałów poniesionych przez Wspólnika oraz czy opodatkowanie przez Wnioskodawcę osiągniętego przychodu stawką 19% będzie zgodne z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz polskobrytyjską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2015 r. (data wpływu 15 stycznia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 marca 2016 r. (data wpływu 30 marca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych podziału majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia skutków podatkowych podziału majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniosek uzupełniono w dniu 30 marca 2016 r.

We wniosku tym oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, działającą pod nazwą S. Sp. z o. o. Spółka zawiązana została w dniu 25 października 2004 r., a następnie w dniu 30 sierpnia 2005 r. została zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskodawca działając jeszcze jako spółka w organizacji nabyła od Gminy w wyniku przetargu, nieruchomość w strefie ochrony konserwatorskiej, tj. tereny po ... obiekty sztuki wojennej. W związku z nieudanymi próbami uzyskania pozwoleń na budowę zaplanowanych na terenie nieruchomości obiektów Wspólnicy Spółki zamierzają w najbliższym czasie zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej i rozpocząć proces likwidacji Spółki. Udziałowcy zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych podejmą jednomyślnie uchwałę o rozwiązaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W trakcie postępowania likwidacyjnego po spłacie istniejących zobowiązań, przedmiotowa nieruchomość w wyniku podziału majątku spółki zostanie nieodpłatnie przekazana Wspólnikom spółki stosownie do posiadanych udziałów podstawę prawną tej czynności stanowić będzie art. 286 ust. 2 kodeksu spółek handlowych. Technicznie, przekazanie nieruchomości Wspólnikom nastąpi na podstawie aktu notarialnego w wyniku wykonania uchwały podjętej przez Wspólników o podziale majątku spółki. Przeniesienie nieruchomości nastąpi na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego w wyniku realizacji podjętej przez Zgromadzenie Wspólników uchwały o podziale majątku spółki. Przeniesienie będzie nieodpłatne, bez jakichkolwiek wzajemnych świadczeń ze strony nabywających nieruchomość Wspólników.

Dokonany podział majątku spółki pozostawał będzie w związku z likwidacją spółki, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie Wspólników powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, a na Wnioskodawcy jako płatniku tego podatku będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym, że jeden ze Wspólników jest osobą fizyczną i na stałe przebywa w Wielkiej Brytanii to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega na terytorium RP ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a w konsekwencji przychód ww. Wspólnika ustalony powinien zostać przez Wnioskodawcę z uwzględnieniem postanowień polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00