Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.08.2016, sygn. ITPB1/4511-514/16/PSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-514/16/PSZ

Czy w związku z zakupem i wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych opisanego wyżej używanego pawilonu handlowego zastosowano prawidłowo stawkę amortyzacji, wynikającą ze skróconego do 3 lat okresu amortyzacji tj. stawkę 33,33%? Czy prawidłowo włączono do wartości pawilonu handlowego wartość budowli w postaci placu utwardzonego, drogi dojazdowej, parkingu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2016 r. (data wpływu 15 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środka trwałego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środka trwałego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Aktem notarialnym w dniu 18 maja 2016 r. wraz z małżonkiem zakupiła Pani na własność od Sp. z o.o., nieruchomość wraz z budynkiem, który spełnia funkcje pawilonu handlowego. Pawilon wydzierżawiany jest na działalność w zakresie sprzedaży detalicznej o szerokiej gamie artykułów spożywczych oraz artykułów przemysłowych codziennego użytku. Nieruchomość w dalszym ciągu pozostanie w dzierżawie kontrahenta. Budynek jest jednokondygnacyjną halą składającą się z hali sprzedaży i zaplecza socjalno-magazynowego. Zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie pawilon pobudowano i oddano do użytkowania (jako pierwsze zasiedlenie) w roku 2007. Konstrukcja budynku jest murowo-żelbetonowa i stalowa. Powiązana jest z gruntem fundamentami w postaci żelbetonowych stóp fundamentowych, ściany działowe są murowane, w części frontowej zadaszone, dach wykonany jest w konstrukcji stalowej. Pawilon wykończono w standardzie budowy sklepów sieci handlowej (sufity podwieszane, posadzki ceramiczne). Obiekty pomocnicze mają postać utwardzonych ciągów pieszych, dróg dojazdowych, parkingu, wewnętrznych dróg komunikacyjnych, wiat na wózki sklepowe wraz z oświetleniem zewnętrznym. Wszystko dotyczy tylko jednego pawilonu handlowego. Powierzchnia zabudowy 1480m2, powierzchnia najmu 1406,3m2.

Nadmienia Pani, że każdy z małżonków prowadzi działalność oddzielnie na własny rachunek i na własne ryzyko jako czynni podatnicy. Obecnie przedmiotem podstawowym działalności jest dzierżawa pomieszczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00