Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2017, sygn. 3063-ILP1-1.4512.161.2016.2.SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILP1-1.4512.161.2016.2.SJ

Zwolnienie od podatku usług prowadzenia szkoleń operatorów bezzałogowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko A. Spółka z o.o. Spółka komandytowa, przedstawione we wniosku z 23 listopada 2016 r. (data wpływu 2 grudnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z 17 stycznia 2017 r. (data wpływu 19 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług prowadzenia szkoleń operatorów bezzałogowych statków powietrznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług prowadzenia szkoleń operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Wniosek uzupełniono 19 stycznia 2017 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy oraz wskazanie sposobu doręczenia pisma.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką komandytową, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kursów operatorów bezzałogowych statków powietrznych używanych w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe, tj. w celach komercyjnych. Szkolenia prowadzone są w oparciu o przepisy art. 95a-95e ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze, Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 września 2013 r. w sprawie działalności szkoleniowej personelu lotniczego podlegającej wpisowi do rejestru podmiotów szkolących (Dz. U. poz. 1068) oraz Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji (Dz. U. poz. 664). Wnioskodawca jest wpisany do Rejestru Podmiotów Szkolących prowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wnioskodawca posiada bazę operacyjno -dydaktyczną odpowiednią dla zamierzonego szkolenia, kadrę dydaktyczno-instruktorską posiadającą kwalifikacje i uprawnienia odpowiednie do rodzaju i zakresu zamierzonego szkolenia, materiały i program szkoleniowy odpowiedni do rodzaju i zakresu zamierzonego szkolenia, statki powietrzne spełniające wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze; oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z prowadzoną działalnością lotniczą odpowiednim dla zamierzonego szkolenia. Szkolenia kończą się egzaminem (państwowym zarówno teoretycznym, jak i praktycznym) pozwalającym na uzyskanie świadectw kwalifikacji. Wszystkie świadectwa kwalifikacji są bezterminowe, natomiast wpisy udzielane do nich są terminowe. Wpisy dotyczą dwóch kategorii: podstawowych i dodatkowych. Podstawowe, ważne 5 lat, dzielone są na uprawnienia na loty w zasięgu wzroku (VLOS) i poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Wpisy dodatkowe, takie jak Instruktor (INS), ważne są 3 lata. Powyższe świadectwa kwalifikacji pozwalają operatorom, którzy je uzyskali, wykonywać loty komercyjne pozwalające zarobkować wykorzystując technologie dronów. Część kursów jest finansowana przez Powiatowe Urzędu Pracy, które wysyłają na pełny kurs (VLOS + BVLOS) osoby bezrobotne w celu pozyskania zawodu i świadectwo kwalifikacji operatora UAVO. Osoba posiadająca świadectwo kwalifikacji jest uznawana za personel lotniczy w rozumieniu Prawa lotniczego jako operator bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe i podlega wpisowi do państwowego rejestru personelu lotniczego. Wnioskodawca jest aktywnym podatnikiem podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00